Antalya’yı Ruslar İstanbul’u Bulgarlar ayakta tuttu

Antalya'yı Ruslar İstanbul'u Bulgarlar ayakta tuttu

Antalya Kent Konseyi Turizm grubu Recep Yavuz başkanlığında toplanarak pandemi nedeniyle karşılaşılan sorunlar ve 2021 yılında yapılması gerekenleri görüştü.

06 Mart 2021 - 12:15 - Güncelleme: 08 Mart 2021 - 13:02

Toplantının açılışında konuşan Antalya Kent Konseyi Turizm grubu Başkanı Recep Yavuz, 2020 yılının turizm tarihin en kötü ve ağır yılı olduğunu vurgulayarak, ''Buna rağmen dünyada 500 milyon kişi tatil yaptı. 15 milyon 960 bini ise Türkiye'ye geldi. Türkiye'ye 2020 yılında en çok turist Rusya, Bulgaristan, Almanya, Ukrayna ve İngiltere'den geldi. 2020 yılında ise bütün pazarlar kapandı ama Rusya pazarı kapanmadı. Antalya'yı Ruslar, istanbul'u ise Bulgarlar ayakta tuttu. Türkiye 2020 yılında pandemiye rağmen turizmden 12 mikyar dolar gelir elde etti ama bir önceki yıla göre kaybı 22 Milyar dolar oldu'' dedi. 

Yavuz şunları söyledi:

''Antalya'ya 2020'de 3 milyon 512 bin turist geldi. Bir önceki yıl 15 milyonun üzerinde turist ağırlayan Antalya için bu rakam şok oldu. Ancak Antalya 2020 yılında dünyada en fazla turistin gittiği destinasyon oldu. Türkiye'de 1 milyonun üzerinde turist getiren 5 acentenin hiç biri 2020 yılında 500 bin rakamını aşamadı. 
2021 yılı Ocak ve şubat ayları en kötü aylar oldu. 2019 ve önceki yıllarda Ocak ayında 200 binin üzerinde turist gelmişti. Şubat ayı da aynıydı. Ancak bu yıl iki ayın toplamı bu yıl 100 bini bulmadı. Ama Almanya rezervasyonlarında Antalya birinci sırada yer alıyor.''


FTI Group Destinasyon Direktörü Hicabi Ayhan'da Almanya'nın şu anda tatili düşünecek durumda olmadığını, kendi sağlık sorunları ile boğuştuğunu belirtti.,

LMX Türkiye Koordinatörü Serdar Bayraktar ise Almanya'da bir çok kişinin aşılanmayı red ettiğini, bu nedenle bu kişilere aşı pasaportu verilmeyeceğini, bunun sorun yaratabileceğini kaydetti. Bayraktar, ''Türkiye bir AB ülkesi değil ama Avrupa'nın aşı pasaportunu kabul edebileceğini bir an önce açıklamalı. Bu dez avantajları avantaja dönüştürebilir'' dedi.

Avrupada algı çalışması yapılmalı

Rusya pazarı diğer pazarlara göre krizlerde  daha çabuk tepki verebildiğini anlatan Kilit Global Avrupa Pazarı Müdürü Levent Bekaroğlu,''2020 yılında en fazla turistin Rusya'dan gelmesinin nedeni de krize daha çabuk tepki vermesinden kaynalandı. Ancak Almanya pazarı öyle değil. Kararları kolay alamıyorlar. Bu nedenle Avrupa pazarı için daha dikkatli olmalıyız. Alman pazarında Türkiye ile ilgili konuşulmuyor. İspanya ile ilgili lokantaların ve barların açılması bile göndem konusu oluyor. Ama Pandemi döneminde Türkiye tarafından yaratılan Güvenli Turizm Sertifikası bile Avrupada konuşulmadı. Bunu bile anlatamadık. Bu nedenle özellikle Alman medyasında algı çalışması yapmalıyız. İngiltere pazarının Mayıs ayından sonra başlaması bekleniyor. Şimdiden az da olsa rezervasyonlar alınıyor. İngiltere pazarında Türkiye olarak avantajlıyız ama Almanya pazarında aynısını söyleyemeyiz.''

POYD Başkanı Ülkay Atmaca ise otellerin 2021 turizmi için hazır olduklarını, Antalya'ya gelmek isteyenlerin otellerde rahatlıkla konaklayabileceklerini ifade etti.

Herşeyi Covid-19 kuralları belirliyor

Meeting Point Türkiye CEO'su Kamil Özi'de toplantıda yaptığı konuşmada şunları söyledi:
 
''Pandemi döneminde turizm hareketini kurallar belirliyor. Ruslar geldi. Çünkü Ruslarda kurallar farklıydı. Ama Almanya ve İngiltere aynı değil. Çünkü kolay karar alamıyorlar. Biz ne yaparsak yapalım öncelikle devletlerin, hükümetlerin alacağı kurallar ile ilgilenmeliyiz. Bir turistin yaptığı rezervasyonun onun tatile gelip gelemeyeceğini garanti etmiyor. Bu dönemde herşeyi Covid-19 kuralları belirliyor. Kriz bir yıl önce başladı. Hala devam ediyor. Hiç bir şey değişmedi.Yarın bizlerin turizm için alacağımız önlemler belirleyici olacaktır. Ancak bunu da siyasiler belirliyor. Konaklama sektörü bütün önlemler aldı. Turist otellere gelip rahatlıkla tatillerini yapabilir.''

TÜRSAB Yönetim kurulu Üyesi ve Passo Tourun sahibi Hamit Kuk ise yaptığı konuşmada, Türkiye'nin Avrupa nezdinde erkenden çalışmalar yapması gerektiğini, geç kalınmamasını istedi. 

Bu haber 1161 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Fas 13 ülkeyle uçuşlarını durdurdu
Fas 13 ülkeyle uçuşlarını durdurdu
Ankaralı işadamları Tiran'a direkt uçuş istiyor
Ankaralı işadamları Tiran'a direkt uçuş istiyor