Antalyalı turizmcilerden Berlin otellerine ihtarname

Antalyalı turizmcilerden Berlin otellerine ihtarname

Antalyalı turizmciler 4-8 Mart tarihlerinde yapılacağı duyurulan ITB Berlin Fuarı'nın iptal edilmesinin ardından Berlin'deki otellere ücret iadesine ilişkin ihtarname çekecek. AKTOB konuyla ilgili üyelerine duyuru yazısı gönderdi.

03 Mart 2020 - 11:50 - Güncelleme: 04 Mart 2020 - 13:51

Antalyalı turizmciler 4-8 Mart tarihlerinde yapılacağı duyurulan  ITB Berlin Fuarı'nın iptal edilmesinin ardından Berlin'deki otellere ücret iadesine ilişkin ihtarname çekecek. Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği  (AKTOB) konuyla ilgili üyelerine duyuru yazısı gönderdi.

AKTOB'un üyelerine gönderdiği yazı şöyle:

" Bildiğiniz üzere 4-8 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilmesi planlanan ITB Berlin Turizm Fuarı, Corona virüsünün ciddi sağlık tehdidi oluşturması nedeniyle 28 Şubat 2020 tarihinde iptal edilmiştir. Messe Berlin Yönetimi tarafından gönderilen yazıda Almanya Federal Sağlık Bakanlığı ve Almanya Federal Ekonomi Bakanlığınca alınan bir karar olduğu yazılmaktadır.

Thomas Cook'un iflası sonrasında, TÜROFED öncülüğünde otelcilerimizin alacaklarının takibi için çalıştığımız Dedeoğlu & Balaban Hukuk Bürosu Av. Havva Balaban & Av. Mirkan Dedeoğlu ile temasa geçilmiş olup konuya ilişkin alınan bilgilendirme aşağıda belirtildiği gibidir.

"Almanya'da ki hukukçularla yapılan görüşmeler neticesinde; fuar ziyareti için gidecek olan üyelerin yapmış olduğu otel rezervasyonlarının ücretsiz iptal edilmesine veya ödeme yapıldı ise iadesine ilişkin Almanca, İngilizce ve Türkçe (Türkçe metin bilgilendirme amaçlıdır otele gönderilmeyecektir.) ihtarname hazırlanmış olup bu yazıları (İngilizce veya Almanca) rezervasyon yapılan otellere, ilgili boşlukların doldurularak bir an önce yollamaları tavsiye edilmektedir."

Ekteki ihtarnamelerde fesih gerekçesi, salgın hastalığın hızla yayılması nedeniyle mücbir sebebe dayandırılmıştır. Otellerden buna ilişkin aksi bir cevap gelmesi halinde, bu durumun ispatı için mahkemeye başvurmak gerekecektir. Fesih sebebinin geçerli olup olmadığına Alman mahkemeleri karar verecek olup bu aşamada, mağdur olan üyelerimize talep halinde bedeli karşılığında Almanya'da gerekli destek verilecektir. 

Stand kiralamış olan otelcilerimizin masrafları ile ilgili olarak; Messe Berlin Yönetimi ile görüşmeler devam etmektedir. Zararların karşılanması, ödemelerin iade edilmesi ile ilgili olarak çalışmalar yapılmaktadır. Buna ilişkin henüz resmi bir dönüş yapılmamıştır.

Konuyla ilgili olarak başvuruların doğrudan kendilerine yapılabileceğini belirtmişlerdir.

Bilginize sunar, iyi çalışmalar dileriz. "

Bu haber 3956 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Turistler en çok iptal sigortası ve hijyene önem veriyor
Turistler en çok iptal sigortası ve hijyene önem veriyor
İngiliz turist Türkiye'ye ne zaman gelecek!
İngiliz turist Türkiye'ye ne zaman gelecek!