Çukurova Havalimanının 1.etabını 2022’de hizmete açacağız

Çukurova Havalimanının 1.etabını 2022'de hizmete açacağız

Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu, “Çukurova Havalimanımızda alt ve üst yapı inşaat çalışmaları titizlikle devam ediyor. Bugüne kadar yüzde 92,3 oranında fiziki gerçekleşme kat edildi. I. Etabı, inşallah 2022’de tamamlayarak, havalimanımızı hizmete açacağız” dedi.

19 Mart 2021 - 16:19 - Güncelleme: 21 Mart 2021 - 09:53

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, bir dizi ziyaret ve incelemede bulunmak için Mersin’e geldi. Çukurova Havaalanı şantiyesini ziyaret eden ve brifing alan Bakan Karaismailoğlu, 1. etabı 2022’de tamamlayarak, havalimanını hizmete açmayı planladıkları kaydetti.

Çukurova Havalimanında alt ve üst yapı inşaat çalışmalarının titizlikle devam ettiğini belirten Bakan Karaismailoğlu, Havalimanı’nın altyapı inşaatına 2017 yılının başında başlandığını hatırlattı. Bugüne kadar yüzde 92,3 oranında fiziki gerçekleşme kat edildiğini kaydeden Karaismailoğlu, yıl sonuna kadar projeyi tamamlamayı planladıklarını söyledi.

Karaismailoğlu, şöyle konuştu: 

“Projemiz kapsamında, 3.500 metre uzunluğunda pist ile aynı uzunlukta paralel taksi yolu yapıyoruz. Yine ayrıca, 30’ar metre uzunluklarında 4 adet yüksek sürat taksi yolu ile aynı uzunluk ve sayıda bağlantı taksi yolu öngörüyoruz. 1.000 metreye 243 metre boyunda apron ile birlikte 464 x 120 metre ölçülerinde de özel uçak apron inşa ediyoruz. Havalimanımızın kargo terminal apronu 252x243 metre ebatlarında olacak. İki adet yer hizmetleri araç parkı inşa edilirken projenin çevre tel örgüsü ile birlikte nöbetçi kulübeleri ve çevre güvenlik yolu da yapılacak.”

Çukurova Havalimanı’nın üst yapı inşaatlarının yap-işlet-devret yöntemi ile yapıldığını anımsatan Bakan Karaismailoğlu, kamu - özel işbirliği projeleri ile genel bütçenin yanında ilave finans kaynakları bulup, yatırımları artırarak; hızlandırdıklarını kaydetti.

Bakan Karaismailoğlu, şunları söyledi:

“Son 18 yılda bütçemizin yüzde 18’ini KÖİ projeleri ile yaptık. Üst yapı ihalesini 20 Kasım 2020’de gerçekleştirdik. Bütün dünyanın Covid-19 ile savaştığı adete maske savaşlarının olduğu ortamda ihalemize gösterilen olağan üstü ilgi ülkemize olan güvenin bir eseridir.8 Ocak 2021’de yer teslimi yapılarak çalışmalara start verildi. I. Etap inşaatları için 60 bin metrekarelik İç-Dış Hatlar Terminal Binası, 30 bin metrekarelik kapalı otopark ve viyadük, 6 adet sabit ve hareketli yolcu köprüsü, DHMİ Hizmet Binası, teknik blok ve kontrol kulesi, kaza ve yangın istasyonu, güç merkezi, akaryakıt istasyonu, atık su arıtma tesisi, ısı merkezi ve depolar, uçak yakıt hidrant tesisi ile peyzaj alanları yer alacak. I. Etabı, inşallah 2022’de tamamlayarak, havalimanımızı hizmete açacağız.”

2 milyon 700 bin yolcu garantisi 

Bakan Karaismailoğlu, “Yap işlet devret ihale usulü ile yapılacak üstyapı, terminal ve mütemmim yapılar için görevli şirket toplamda 155 milyon euro yatırım yapacaktır. Bütün kamu özel işbirliği projelerinde olduğu gibi yapım için kamu bütçesinden hiç bir ödeme yapılmayacaktır. Ayrıca ihaleyi kazanan firma havalimanı inşaasını bitirip hizmete aldıktan sonra, işletme süresi boyunca toplam 297 milyon 100 bin euro kira bedelini devletimize ödeyecektir. İşletme süresinin ilk 12 yılı ile sınırlı kalmak kaydıyla, 2 milyon 700 bin adet yolcu garantisi verilmiştir, bu da mevcut yolcunun yarısı kadardır.”

Bakan Karaismailoğlu, Mersin ziyareti kapsamında Mersin Valiliğini ve Mersin AK Parti İl Başkanlığını da ziyaret etti. 

Mersin Limanı Genişletme Projesi Temel Atma Törenine ve Römorkörlerle Liman Gezisine de katılacak olan Karaismailoğlu, daha sonra Gemi Trafik Hizmetleri Merkezini, Akdeniz Belediyesini ve Toroslar Belediyesi ziyaret edecek. (ajansbizim)

Bu haber 1367 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Hedef 274 bin Rus turist
Hedef 274 bin Rus turist
Akdeniz çanağında rüzgar Antalya'dan yana
Akdeniz çanağında rüzgar Antalya'dan yana