Ersoy, ’’TÜRSAB’tan gelen eleştirilere kesinlikle...

Ersoy, ''TÜRSAB'tan gelen eleştirilere kesinlikle katılmıyorum''

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, belge devriyle ilgili TÜRSAB’dan gelen eleştirilere NTV’de katıldığı canlı yayında cevap verdi.

18 Nisan 2020 - 12:47 - Güncelleme: 20 Nisan 2020 - 10:20

Bakan Ersoy, NTV 'de canlı yayına katılarak Funda Görey'in gündemle ilgili sorularını yanıtladı. Program sunucusu Görey'in acenta belge devrine ilişkin TÜRSAB’dan eleştiri geldiği yönündeki soruya Bakan Ersoy,  ''TÜRSAB'tan gelen eleştirilere kesinlikle katılmıyorum'' yanıtını verdi.

Türkiye'de 9500 seyahat acentesinin bulunduğunu ifade eden Bakan Ersoy,  şunları kaydetti:

''Bu acentelerin içinden bana kaç tane marka sayabilirsiniz. 10-15 tane zor sayarsınız. Ben 1985 yılından buyana mesleğin içindeyim ve sektörün başındaki en kıdemli insanım, kendimi zorlasam 100 tane sayarım. Acentaların mevcut belgelerinin, sizin bakış açınızla, yüzde 99.9’u, benim bakış açımla da yüzde 99’u zaten bu yasanın kapsamına girmiş. Ünvan devri ne demek, markanız değerliyse ünvanınza devretmek istersiniz. Markanız gerçekten değerliyse o zaman şirketiniz de köklü bir şirkettir, o zaman biz sizin ünvanınızı ve markanızı şirketinizle birlikte devretmenize bir engel koymuyoruz. Eskiden de yapılabiliyordu, şimdi de yapılıyor. Tabi iyi niyetliyseniz. Ama art niyetliyseniz o zaman iş değişiyor.

Siz firmanızın borçlarını eski şirketinizde bırakıp ünvanınızı ve markanızı akrabanızın üzerine kurduğunuz başka bir şirkete aktarmak istiyorsanız, o zaman geride birçok turizm tedarikçisi mağdurları yaratıyorsunuz. Bu geçmişte defalarca yaşandı. Bu sebeple de belge devri yasaklandı. Biz şimdi sektörden böyle bir talep geldiği için ve geçmişten gelen bu kötü örnekleri de görmezden gelemeyeceğimiz için çok pratik bir çözüm yarattık, hem sektörün ihtiyacı karşılansın, belge devrine izin verelim. Art niyetli insanların da önüne geçmiş olalım. Biz herkesin bakanıyız. Bir tarafın bakanı değiliz.

Sonuçta sektörün diğer taraflarında mağduriyetler oluşmasının da önüne geçmeliyiz. Eski yasayı o şekilde düzeltseydik yine mağdurlar oluşmaya devam edecekti. Onlar da turizm sektörünün paydaşları. Bizim yaptığımız bu pratik çözümle aslında yüzde 99.9’nu kapsayan bir çözüm geliştirdik. Ben ortada sakıncalı bir durum görmüyorum. Arkadaşların sorunu da çözüldü diye düşünüyorum." (Turizm Ajansı)

 

 

 

Bu haber 702 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bir otel daha icrasan satılık
Bir otel daha icrasan satılık
THY haziranda 1 milyon yolcu taşıdı
THY haziranda 1 milyon yolcu taşıdı