Reklam
  • Reklam
Havayolundaki Engeller kalkıyor

Havayolundaki Engeller kalkıyor

Engelli veya hareket kabiliyeti kısıtlı yolcuların havayolu seyahatlerinde gerekli kolaylığın sağlanması amacıyla yükümlülüklerini yerine getiren havacılık işletmelerine verilen “Engelsiz Havalimanı Kuruluşu” sertifika sayısı 75’e ulaştı.

04 Aralık 2018 - 03:57 - Güncelleme: 05 Aralık 2018 - 15:50

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün (SHGM) 2009 yılında başlattığı ve Türkiye’nin bu alandaki öncü projelerinden biri olarak kabul edilen Engelsiz Havalimanı Projesi’ni 2015 yılında yayımladığı bir talimat ile yasal bir düzenlemeye dönüştürdü. 24 Kasım 2015 tarihinde yayımlanan “Engelli veya Hareket Kabiliyeti Kısıtlı Havayolu Yolcuları Talimatı”; havalimanı işletmecileri, terminal işletmecileri, havayolu şirketleri ve yer hizmetleri kuruluşlarının sertifika almak için yerine getirmesi gereken yükümlülükleri belirliyor.

 

Havalimanı işletmecimiz olan DHMİ, 33 havalimanında gereklilikleri yerine getirerek “Engelsiz Havalimanı Kuruluşu” sertifikası almaya hak kazanırken, 8 terminal işletmecisine, yer hizmeti kuruluşlarından TGS’ye 8 havaalanında, HAVAŞ’a 16 havaalanında, Çelebi’ye 7 havaalanında, havayolu kuruluşlarından ise Corendon, SIK-AY ve Sunexpress’e sertifika verildi.

 

Bakanlığın Avrupa Birliği Projesi olarak 16 Ağustos 2017 tarihinde başlattığı “Engelliler, Yaşlılar ve Hareket Kısıtlılığı Olanlar İçin Ulaşım Hizmetlerine Erişilebilirliğin Geliştirilmesi Projesi” kapsamında SHGM çalışmalarını sürdürüyor. Hava Ulaşım çalışma grubu ile birlikte Karayolu ve Kentsel Ulaşım, Demiryolu Ulaşım, Deniz Ulaşımı ve Entegre Ulaşım olmak üzere toplam 5 çalışma grubu bulunmakta.

Bu haber 500 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kültür Bakanlığı 57 kiliseyi restore ettirdi
Kültür Bakanlığı 57 kiliseyi restore ettirdi
Macera turizmine ilgi her geçen gün artıyor
Macera turizmine ilgi her geçen gün artıyor