Reklam
  • Reklam
Hizmet İhracatçıları Birliği kuruluyor
Reklam

Hizmet İhracatçıları Birliği kuruluyor

TİM bünyesinde bir süredir hazırlık çalışmaları yürütülen Hizmet İhracatçıları Birliği’nin kuruluşu ile ilgili tebliğ Resmi Gazete’de yayımlandı. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, “Birliğimiz, kuruluş genel kurulu ile kendi organlarını oluşturacak ve faaliyetleri genel kurul ile birlikte başlayacak” dedi.

25 Mart 2018 - 10:42 - Güncelleme: 27 Mart 2018 - 14:16

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, 24 Mart 2018 Cumartesi günkü Resmi Gazete’de yayınlanan tebliğ ile kurulan Hizmet İhracatçılar Birliği konusunda değerlendirmelerde bulundu.

TİM olarak birliğin kuruluşuna ilişkin hazırlık çalışmalarını bir süredir yürüttüklerini belirten Büyükekşi “Küreselleşen dünyada artık mal ticareti kadar hizmet ticareti de son derece önemli bir yere sahip. Son verilere göre küresel mal ticareti 17-18 trilyon dolarlar seviyelerindeyken hizmet ticareti de 5 trilyon dolarlara yükseldi. Üstelik mal ticaretinde son 20 yılda konjonktüre bağlı iniş çıkışlar gözlenirken, aynı dönemde hizmet ihracatı sadece 2009 yılında düşüş kaydetti. Türkiye olarak küresel ekonomideki yerimizi sağlamlaştırmak ve küresel belirsizliklerin mal ticaretindeki olumsuz yansımalarını bertaraf etmek için hizmet ihracatına gereken önemi vermemiz gerekiyor. Bu sayede ülkemizin hizmet ihracatındaki potansiyelini açığa çıkararak, küresel hizmet ticaretinden aldığı payı artırabilmeyi hedefliyoruz. 2023 hedeflerimiz arasında 500 milyar dolarlık mal ticaretinin yanında, 150 milyar dolarlık hizmet ihracatı hedefimiz de yer alıyor. Kurulan birliğimizin bu hedefe ulaşmamızda önemli çalışmalara imza atacağına inanıyorum” dedi.

Sektörün potansiyeli çok yüksek

2013 yılında “İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği” bünyesinde faaliyet gösteren “İstanbul Elektrik-Elektronik, Makine ve Bilişim İhracatçıları Birliği”nin unvanının “Elektrik Elektronik ve Hizmet İhracatçıları Birliği” olarak değiştirilmesiyle hizmet sektöründe faaliyet gösteren tüm ihracatçıları aynı çatı altında toplamayı hedeflediklerini kaydeden TİM Başkanı “Ülkemiz yazılım, turizm, yurtdışı müteahhitlik, yük ve yolcu taşımacılığı, sağlık, danışmanlık gibi alanlarda çok önemli bir potansiyele ve avantaja sahip. Bu potansiyeli hayata geçirebilmek ve hizmet ihracatımızı geleceğe taşıyabilmek için, Elektrik Elektronik ve Hizmet İhracatçıları Birliğimiz çok önemli çalışmalara imza attı. Ancak hizmet ihracatındaki potansiyelimizi de göz önüne alarak, hizmet ihracatımıza ilişkin ayrı bir birlik kurulması gerektiğini farklı platformlarda dile getirmiştik” diye konuştu.

Kuruluş genel kurulunu yaparak kendi organlarını oluşturacak

TİM Başkanı Büyükekşi, 2016’da başlattıkları Türkiye’nin 500 Büyük Hizmet İhracatçısı Araştırması’nın bu gerekliliği gözler önüne serdiğini belirterek. “Araştırmaya katılan firmaların bu yöndeki yoğun taleplerini Ekonomi Bakanlığımıza ilettik ve sayın Bakanımız bunu çok olumlu karşıladı. Dün yayınlanan tebliğ ile de süreç resmiyete dökülmüş oldu. Birliğimiz, kuruluş genel kurulu ile kendi organlarını oluşturacak ve faaliyetleri genel kurul ile birlikte başlayacak. Hizmet ihracatçılarımızı aynı çatı altında toplayarak sektörü 2023 hedeflerine taşıyacak. Sektörümüz, ihracatımız ve ülkemiz için hayırlı olmasını diliyor, birliğin kuruluşu dolayısıyla Ekonomi Bakanımıza şükranlarımızı sunuyoruz” dedi.

Bu haber 1249 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Hac-Umre turizminde e-devlet dönemi
Hac-Umre turizminde e-devlet dönemi
Çine  semalarında Türk meyve suyu
Çine semalarında Türk meyve suyu