Kaleiçi’ndeki otelciler ve esnaf etik değerlerini belirlemeli

Kaleiçi'ndeki otelciler ve esnaf etik değerlerini belirlemeli

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Antalya Kaleiçi Otelciler ve Esnaflar Derneği’nin toplantısında Kaleiçi’nin yaşayanları, otelcileri ve esnafıyla kendi etik ilkelerini belirlemesi gerektiğini belirterek “Ortak ahlak üreteceğiz. Barışçı bir şekilde bütün insanların altında toplanacağı, bu tarihi ve özel dokuya uygun ortak ahlak üreteceğiz” dedi.

19 Ocak 2020 - 11:06 - Güncelleme: 20 Ocak 2020 - 15:29

Başkan Uysal, kuruluş çalışmaları yeni tamamlanan Antalya Kaleiçi Otelciler ve Esnaflar Derneği’nin konuğu olarak kahvaltı programına katıldı. Kaleiçi’nde gerçekleşen buluşmada Başkan Uysal, Kaleiçi’nde esnaf toplantıları, mahalle buluşmalarıyla bir dönemi hep birlikte geçirdiklerini söyledi. “Ne yaptıysa sizlerle yaptık” diyen Başkan Uysal, o toplantılarda oy birliğiyle alanın kararlarının hepsini de Kaleiçi’nde uyguladıklarını dile getirdi.

MESAİ SAATİ GENİŞLEMESİ

Bu uygulamaların sonucu olarak Kaleiçi’nin kullanımının değiştiğini kaydeden Başkan Uysal,  yaşayan antik kentte yol ve sokakların kullanımının daha ciddi, sakin, tutarlı ve sürdürülebilir hale geldiğini aktardı. Bunun doğal bir sonucu olarak Kaleiçi’nde bir ‘mesai saati genişlemesi’ yaşandığını aktaran Başkan Uysal, ”İyi bir yere geldik. Çok daha iyisi olabilir” dedi.

KALEİÇİ ETİĞİ

Kaleiçi’nde eğlence kullanımıyla konaklama kullanımının ayrılabilmesi gerektiğini belirterek konuşmasına devam eden Başkan Uysal, bunun yasal düzlemde çalışmasının yapılması gerektiğini aktardı. Bununla birlikte Kaleiçi’nin kendi etiğini oluşturması gerektiğinin altını çizen Başkan Uysal, “Kaleiçi, esnafı ve işvereni, yatırımcısıyla, çalışanları ve yaşayanlarıyla farkını hissettirmesi lazım” dedi. Başkan Uysal, “Ortak ahlak üreteceğiz. Barışçı bir şekilde bütün insanların altında toplanacağı, bu tarihi ve özel dokuya uygun ortak ahlak üreteceğiz” diye konuştu.

ETİKET DEVRİMİ

Bu çerçevede Kaleiçi’nde etiket uygulamasına geçilmesinin ‘devrim’ olacağını dile getiren Başkan Uysal, “Kaleiçi Antalya’nın çekirdeği. Buradan ortaya çıkacak iyi şeyler şehrin geneline yayılıyor. Her yer bir ‘Kaleiçi gibi olmak’ istemeye başladı. Ama daha çok yolumuz var” şeklinde konuşmasına devam etti.

‘MUTLU AYRILDILAR’

Kaleiçi’nde daha iyiye ulaşmak için devam eden yolculukta Kaleiçi Old Town Festivali’nin önemine değinen Başkan Uysal, festivalin 4’üncü yılında Dünyanın farklı ülkelerinden 48 şehri misafir ederken kusursuz bir organizasyonla 200 etkinliğe ev sahipliği yaptığını söyledi. Festivale geçen yıl ilk kez heyetlerini yanı sıra turist kafilelerin de geldiğini belirten Başkan Uysal, Kaleiçi Old Town Festivali için Antalya’ya gelenlerini çok mutlu bir şekilde kentten ayrıldığını söyledi.

Bu haber 1172 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
 Turistlerin fazladan 50 milyon dolar harcamasını sağlayacak
Turistlerin fazladan 50 milyon dolar harcamasını sağlayacak
Turizmci Hüseyin Ülger vefat etti
Turizmci Hüseyin Ülger vefat etti