Korkmaz: ’’Anex Tour’un Thomas Cook’la ortaklığı gurur...

Korkmaz: ''Anex Tour'un Thomas Cook'la ortaklığı gurur verici''

İstanbul Turizm Derneği (ISTTA) Başkanı Halil Korkmaz, Anex Tour'un dünyanın en büyük tur operatörlerinden biri olan Thomas Cook'a ortak olmasının gurur verici olduğunu söyledi.

06 Ağustos 2019 - 08:24 - Güncelleme: 07 Ağustos 2019 - 09:02

Geçtiğimiz günlerde Anex Tour'un Avrupa’nın ikinci büyük turizm şirketi Thomas Cook'tan hisse satın alarak dev turizm şirketine ortak olmasına bir olumlu tepki de İstanbul Turizm Derneği Başkanı Halil Korkmaz'dan geldi.

“Hayallerimiz gerçek oluyor”

Yerli tur operatörlerimizin yurt dışında söz sahibi olmasının çok önemli olduğunu belirten Halil Korkmaz, “Özellikle Avrupa'da yerli tur operatörlerimizin eksikliğini fazlasıyla hissediyorduk. Bunu birçok kez dile getirmiştik. Anex Tour'un, Thomas Cook'un en önemli ikinci ortağı olmasını bu nedenle çok kıymetli buluyorum. Hayallerimizin gerçekleştiğini görüyoruz. Bu hamlenin Türk turizmine geri dönüşünün çok olumlu olacağı kanısındayım” ifadelerini kullandı.

 “Avrupa pazarında daha etkin olmalıyız”

Avrupa pazarında Türk tur operatörlerinin faaliyet göstermesinin turist sayısına önemli katkı yapacağının altını çizen Korkmaz, “Ülkemiz turizm açısından çok büyük bir potansiyele sahip. 2023 yılı için turizmde 75 milyon turist hedefimiz var. Bu hedefi gerçekleştirebilmek için Avrupa pazarında daha etkin olmalıyız. Bu nedenle yerli tur operatörlerimizin yurt dışında hizmet vermesi çok büyük önem taşıyor. Turizmcilerimiz, Anex Tour'un yaptığı gibi yabancı bir şirkete ortak olabilmeli ya da bu pazarda yeni tur operatörleri kurabilmeli” diye konuştu.

Rus turistin ülkemize gelmesinde yerli tur operatörlerinin önemli rol oynadığını ifade eden Halil Korkmaz şu şekilde konuştu: Geçtiğimiz yıl yaklaşık 6 milyona yakın Rus turisti ağırladık. 2019 yılında da yüzde 15'lik bir artış bekliyoruz. Rus turistlerin yarısından fazlasını ülkemize Rusya'da faaliyet gösteren yerli tur operatörleri getiriyor. Sektörümüz adına önemli bir görevi gerçekleştiriyorlar. Aynı etkiyi artık Avrupa pazarında da göreceğimizi düşünüyorum. 

“Ziyaretçi sayısında rekorla kapatacağız”

2019'un Türk turizmi açısından iyi gittiğini de belirten Korkmaz, “2019'un rekorlarla geçeceğini düşünüyoruz. İlk 6 aylık verilere baktığımızda Avrupalı turisti geri kazandığımızı söyleyebilirim. Almanya, İngiltere, Hollanda, Fransa, Belçika gibi ülkelerde geçtiğimiz yıla göre en az yüzde 15'in üzerinde bir artış var. Yüksek harcama potansiyeline sahip Amerika'dan gelen turist sayısı yüzde 30 arttı. Yıl sonunda turist sayısında bir rekor bekliyoruz” dedi.

Bu haber 2734 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Yunanistan 29 ülkeyle turizmi başlatıyor, listede Türkiye yok
Yunanistan 29 ülkeyle turizmi başlatıyor, listede Türkiye yok
 İmamoğlu, ''Artık bu surlarda insanları gezdirmemiz lazım''
İmamoğlu, ''Artık bu surlarda insanları gezdirmemiz lazım''