Koronavirüs dünya turizmini olumsuz yönde etkileyecek

Koronavirüs dünya turizmini olumsuz yönde etkileyecek

Turizmdays.com tarafından okuyucuları arasında yapılan ''Haftanın anketi''ne katıların yüzde 85.72'si Coronavirüs nedeniyle dünya turizmin olumsuz etkileneceğini belirttiler.

25 Şubat 2020 - 09:39 - Güncelleme: 26 Şubat 2020 - 11:48

Turizmdays.com her hafta okuyucuları ile gündemi belirleyecek ankete imza atmaya başladı. Düzenlenen ilk anket olan ''Corona virüsünün turizme etkileri var mı?'' anketine katılan okuyucuların görüşleri ortaya çıktı. Turizmdays.com ''Haftanın anketi her pazartesi başlıyor ve pazar gecesi sona eriyor. Sonuçlarda Pazartesi günü sabahı Turizmdays.com haber sayfasında yorumlarıyla yer alıyor.

Ankette yer alan Corona virüs Dünya turizmini nasıl etkiler? sorusuna katılımcıların yüzde 85.72'si 'olumsuz etkiler' derken yüzde 11.9'u 'etkilemez' dedi. Sadece yüzde 2.38'i olumlu etkiler görüşü beyan etti.

Corona virüsü Türk turizmini nasıl etkiler? sorununa ise ankete katılanların yüzde 63.64'ü olumsuz etkileyeceğini, yüzde 25'i etkilemeyeceğini, yüzde 11.36'sı ise olumlu etkileyeceğini belirttiler.

Türk turizmi bunu fırsata çevirebilir mi? sorununa ise yüzde 53.49'u evet derken yüzde 46.51'i ise hayır cevabı verdi. 

Türkiye'de Corona virüsü ile ilgili alınan tedbirler yeterli mi? sorusuna ise ankete katılanların yüzde 43.9'u yeterli derken yüzde 56.1'i ise yetersiz cevabını verdi.

anket sonuçlarına göre Coronavirüs dünya turizmini çok fazla etkilerken Türk turizmine etkisi özellike Uzak Doğu ve Asya ülkeleri turizmi kadar olmayacak. Ancak Türkiyede coronavirüse karşı alnın tedbirler ise yetersiz bulundu. Ankete katılanlara göre, dünyanın olumsuz etkilendiği koronavirüs olayından Türkiye turizminin bir kazanç çıkarabileceğine inanılıyor. 

Turizmdays.com'un yaptığı anketi turizmcilere değerlendirdik. İşte cevaplar:

TÜROFED Eski Başkanı Osman Ayık:

''Bu tür olaylar insanlar üzerinde olumsuz etki yaratmaktadır. İnsanlar toplu yerlerden uzak kalıyor. En azından bu olayların yatıştığı döneme kadar bu sürer. Korona virüsü Dünya turizm hareketini, özellikle de Uzak Doğu ve Asya'yı olumsuz etkileyecektir. Uzak Doğu ve Asya dünya turizm hareketinin 3'te 1'inin yaşandığı bölgedir. Bu açıdan çok önemli. Türkiye olarak korona virüsünden çok olumsuz etkileneceğimizi sanmıyorum. Türkiye'de etkilenecektir ama çok fazla değil. Ancak yakın zamanda korona virüsü etkisini kaybederse o zaman etkilenmeyiz. Uzak Doğu ve Asya bunun etkisini yaşar. Türkiye bunu fırsata çevirebilir mi? Çevirebilir. O bölgelere gidenleri Türkiye'ye çekebiliriz. Her ne kadar o bölgeye gidenler bizim hedef kitlemiz olmasa da o kitleden potansiyel çıkabilir. İnsanlar seyahatten vazgeçmeyeceği için Türkiye'ye gelebilirler.'' 

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Ülkay Atmaca:  
''Korona Virüsü'nün sadece Çin'de kalması Türk Turizmini etkilemez . Ancak son günlerde hemen komşumuzda yaşanan vakalardan ülkemizin etkilenmemesi için acil önlemler alınmalı. 2 hafta sonra başlayacak Nevruz öncesi radikal önlemler almak gerekebilir.
Çin pazarının artması için son yıllarda  çok çaba harcadık ve yatırım yaptık. Ancak virüs nedeniyle Türkiye'ye  gelen yaklaşık 500 bin turisti diğer pazarlar ile kapatırız. Ancak dediğim gibi bu virüsün Çin'in dışına çıkmaması başka ülkelere sıçramaması çok önemli.''


NBK Touristik Genel Müdürü ve Antalya Kent Konseyi Turizm Grubu Başkanı Recep Yavuz: 

''Corona virüsünü Türk turizmcisi Dünya turizmi için bir tehlike olarak görmekle birlikte Türkiye için bunun etkisinin sınırlı kalacağını ancak alınan tedbirlerin yeterli olmadığını düşünüyor. Bu durumun Türk turizmi için bir fırsat yaratıp yaratmadığı konusunda ise kararsız gözüküyor. Önemli bir kesim Mart ayı ile birlikte coronanın dünya gündeminden çıkacağını düşünüyor. Alınan tedbirler konusunu yüzde 43.9'u yeterli bulurken yüzde 56.1'i ise yetersiz buldu.Bu iyi irdelenmeli.''

Bu haber 1176 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TÜROB'tan otellerini sağlıkçılara açan üyelerine teşekkür
TÜROB'tan otellerini sağlıkçılara açan üyelerine teşekkür
Vergide mücbir sebep kolaylığı
Vergide mücbir sebep kolaylığı