Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan ’’sayıştay’’...

Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan ''sayıştay'' açıklaması

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sayıştay raporunda yer alan tespitlerle ilgili iddialara yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, ''Tümüyle hukuka uygun olarak ve kamusal hassasiyetler gözetilerek gerçekleştirilen işlemlere dair yargılamanın beraatle sonuçlanması beklenmektedir'' denildi.

10 Haziran 2019 - 12:00 - Güncelleme: 11 Haziran 2019 - 15:46

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sayıştay raporunda yer alan tespitlerle ilgili iddialara yazılı açıklama yaptı. Açıklama şöyle:

''Bazı basın kuruluşlarının haberlerinde ve bazı sosyal medya hesaplarında Kültür ve Turizm Bakanlığı Döner Sermaye İşletmesi Merkez Müdürlüğü’nün 2017 yılı işlemlerine dair Sayıştay bulgularına ilişkin haber ve değerlendirmelere yer verildiği görülmektedir.

Gerçeği yansıtmayan, eksik ve hatalı birtakım bilgilerle oluşturulan söz konusu haber ve değerlendirmelerle ilgili olarak aşağıdaki açıklamaların yapılması gerekli olmuştur.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Döner Sermaye İşletmesi Merkez Müdürlüğü’nün 2017 yılı hesaplarının Sayıştay Denetçileri tarafından incelenmesi neticesinde, Denetçiler tarafından tespit edilen “Bulgu”lar haber haline getirilmiştir. Bilindiği üzere Sayıştay’ın kurumlarda yürütmekte olduğu denetim işlemleri birkaç aşamalı olup uzun bir sürece yayılmaktadır. Habere konu bulgular bu sürecin başlangıç aşamasındaki Denetçi bulguları ve değerlendirmeleridir. Bu bulguların hiçbiri haberin yayınlandığı tarihte hüküm haline gelmemiş ve kamu zararına yol açıldığı iddiaları, Sayıştay’ın ilgili Dairesi tarafından hükme (ilam’a) bağlanmamıştır.

Bu itibarla; yalnızca iddia niteliğinde olan ve yaklaşık bir buçuk yıl önce internette yayınlanan bulgular, hüküm gibi değerlendirilerek haberleştirilmiş ve bir yolsuzluk varmış gibi kamuoyuna sunulmuştur.

Bu bulgular ile ilgili olarak Sayıştay’ın ilgili Dairesine gerekli yazılı açıklamalar yapılmış, yapılan işlemlerin hukuka uygun olduğuna dair belgeler sunulmuş ve Kurum yöneticileri tarafından Sayıştay’daki duruşmaya katılım sağlanmıştır.

Konuya ilişkin Sayıştay yargılaması tamamlanmış ancak hüküm (ilam) henüz yayınlanmamıştır. Bununla birlikte, tümüyle hukuka uygun olarak ve kamusal hassasiyetler gözetilerek gerçekleştirilen işlemlere dair yargılamanın beraatle sonuçlanması beklenmektedir.''

SAYIŞTAY RAPORU

Sayıştay raporunda, Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı DÖSİMM'in (Döner Sermaye İşletmesi) normal bir mali müşavirin yapacağı işlemi yeminli mali müşavire yaptırarak 1 yılda, KDV hariç, 130 bin lira ödediği iddiası yer aldığı gündeme gelmişti. “Aynı işi mali müşavir yapsaydı kurumdan çıkan para çok daha az olacaktı” tespitinde bulunan Sayıştay raporunda kurumda yeterli avukat olmasına rağmen dışarıdan avukatlar tutulduğu belirtilerek kamu kaynaklarının verimli kullanılmadığı tespiti yapılmıştı.

 

 

Bu haber 1013 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Dehşet saçan taksicinin araç kullanım belgesi iptal edildi
Dehşet saçan taksicinin araç kullanım belgesi iptal edildi
İmara aykırı 1200 kaçak yapıdan 646'sı yıkıldı
İmara aykırı 1200 kaçak yapıdan 646'sı yıkıldı