Lufthansa’nın gelirleri ilk çeyrekte yüzde 18 azaldı

Lufthansa'nın gelirleri ilk çeyrekte yüzde 18 azaldı

Lufthansa Grubu, ilk çeyrek sonuçlarını yayınladı. Grubun gelirleri yüzde 18 azalarak 6,4 milyar avroya düştü.

25 Nisan 2020 - 13:01 - Güncelleme: 27 Nisan 2020 - 12:39

Lufthansa Grubu, ilk çeyrek sonuçlarını yayınladı.Koronavirüsün küresel yayılmasının bir sonucu olarak uygulanan seyahat kısıtlamaları, 2020 yılının ilk çeyreğinde Lufthansa Grubunun kazanç gelişimi üzerinde önemli rol oynadı.

Geçen yıl aynı dönemde 7,8 mikyar euro olan grup gelirleri yüzde 18 düşerek 6,4 milyar avroya düştü. Yalnızca Mart ayında gelirler yüzde 47 azalarak yaklaşık 1,4 milyar avro oldu.

Lufthasa’nın faiz ve vergi öncesi zararı ilk çeyrekte geçen yılın aynı dönemindeki 336 milyon eurodan 1,2 milyar euro seviyesine yükseldi.

Uçuş operasyonlarına ne zaman devam edilebileceği öngörülmediği için ikinci çeyrekte ilk çeyreğe göre önemli ölçüde daha yüksek işletme zararı bekleniyor. Mevcut likiditenin şu anda 4.4 milyar avro civarında olduğu vurgulandı. Mart ortasından bu yana toplam 900 milyon avro civarında olan finansman önlemlerinin likiditenin güçlendirilmesine yardımcı olduğu belirtildi.

Ticari görünüm, ticari borçlar ve iptal edilen biletlerin iadeleri ile ilgili mevcut milyarlarca borç ve gelecek dönem finansal borçların geri ödemeleri göz önüne alındığında grubun, önümüzdeki haftalarda likiditesinde de önemli bir düşüşler bekleniyor.

Grup, yakın gelecekte  ödeme gücünü sürdürülebilir bir şekilde güvence altına almak için çeşitli finansman araçları konusunda kendi ülkelerinin hükümetleriyle yoğun görüşmelerde bulunduğu kaydedildi.

Bu haber 1348 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bodrum kıyıları havadan, karadan denetlenecek
Bodrum kıyıları havadan, karadan denetlenecek
Gastronomi temsilcilerine ''fıstık gibi'' sertifikası tanıtıldı
Gastronomi temsilcilerine ''fıstık gibi'' sertifikası tanıtıldı