Reklam
 • Reklam
Müze ve Örenyerlerine girişler revize edildi

Müze ve Örenyerlerine girişler revize edildi

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Müze ve Örenyerlerine Girişlerde Uygulanacak Usul ve Esasları yeniden revize etti.

15 Kasım 2018 - 03:55 - Güncelleme: 17 Kasım 2018 - 09:09

Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan TÜRSAB'a gönderilen yazıda, ''Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı müze ve örenyerlerinin ziyaret usul ve esasları ile müze ve örenyerlerinin ziyareti, bilet ve bilet benzeri araçlara ilişkin düzenlemeler "Müze ve Örenyerlerine Girişlerde Uygulanacak Usul ve Esaslar Hakkında Yönerge" uyarınca belirlenmekte olup, 9.11.2018 tarih ve 415 sayılı Döner Sermaye İşletmesi Yönetim Kurulu Kararı ile 24 Kasım 2018 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere revize edilmiştir'' denildi.

Müze ve Örenyerlerine Girişlerde Uygulanacak Usul ve Esaslar Hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Bu haber 6696 defa okunmuştur.

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Adil Ünlü Erdoğan
  7 ay önce
  - 9.1\'de rehberlerin ücretsiz ziyaret hakkı ellerinden alınarak eylemsiz rehberlere bir indirim sağ***ması yoluna gidilmiştir. Söz konusu indirim zaten öğrencilere ve çok farklı meslek gruplarına tanınmış o*** ve çok da özellik arz etmeyen bir imkândır. - 9.3 üncü madde ücretsiz ziyaret hakkı olup da bu durumlarını belgelendirmek amacıyla Müzekart\'a ihtiyaç duyanlara ilişkindir. Yani 4.cü maddeyle çelişkili bir şekilde burada, zımni olarak, ücretsiz ziyaret hakkı verilmektedir. Ayrıca, bir de kavram karışıklığı vardır zira mer\'i mevzuatta artık \"kokart\" olarak geçen bir belge bulunmamaktadır. - 9.8\'de \"Rehber Kart\" düzenlemesi anlatılmış olup tanımı itibarıyla \"çalışma kartı\" ifade edilmek istenmektedir. Adı ne olursa olsun, bu belgeyi edinebilmek için TUREB\'e kart ücreti ve Odalara da aidat bedeli ödemek gerektiğinden yine ücretsiz bir haktan söz edebilmek mümkün değildir. Yani Bakanlığın vermiş olduğu \"ruhsatname\"nin ücretsiz ziyaret hakkı sağlama anlamında bir hükmü yoktur.
 • Adil Ünlü Erdoğan
  7 ay önce
  Söz konusu Yönerge ile öğretmenlerimize ücretsiz giriş hakkı getirilirken, maalesef, turist rehberlerinin kazanılmış hakları ellerinden alınmakta ve mesleki saygınlıkları hiçe sayılmaktadır. Bundan böyle, eylemli ya da eylemsiz olsunlar bütün ruhsatname sahibi rehberlerin karşısına; özel müze girişlerinde de, milli saraylara bağlı mekânlarda da, valilikler, belediyeler vs. gibi kurumlara bağlı yerlerde de hep bu Yönerge çıkartılacaktır. Müsaadenizle, yeni Yönerge ile ilgili bazı konulara ilişkin görüşlerimi paylaşmak istiyorum: - Yeni Yönerge\'nin \"Ücretsiz Ziyaret Koşulları\"nı düzenleyen 4.cü maddesinden bir önceki Yönerge\'nin 3.cü maddesinin 9.cu fıkrasında yer a*** \"Kültür ve Turizm Bakanlığı kokardını haiz profesyonel turist rehberleri\" ifadesi çıkarılmıştır. Kaldı ki, bir süredir, bir önceki Yönerge metninde tahrifat yapılarak, yeni bir yönetim kurulu kararına dayandırılmadan ve hukuksuz bir şekilde bu madde yok sayılmıştır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Turizm merkezlerindeki havalimanlarında artış devam ediyor
Turizm merkezlerindeki havalimanlarında artış devam ediyor
Antalya otellerinde renovasyon zamanı
Antalya otellerinde renovasyon zamanı