Reklam
  • Reklam
Online uçak bileti satışlarında yüzde 50 artış bekleniyor

Online uçak bileti satışlarında yüzde 50 artış bekleniyor

Dünyada en fazla turisti ağırlayan ülkeler arasında yer alan Türkiye’de 2020’de online uçak bileti satışlarında yaklaşık %50 artış beklendiği bildirildi.

24 Şubat 2020 - 14:00 - Güncelleme: 25 Şubat 2020 - 16:39

Dünya Turizm Örgütü (UNWTO)’nün 2019 yılında en çok ziyaretçi alan ülkeleri açıkladığı listede Türkiye 52,5 milyon turistle Fransa, İspanya, ABD, Çin, İtalya’nın ardından 6. sırada yer aldı.

Uluslararası turist hareketleri dünya genelinde değişim gösterirken, Türkiye turizm açısından en önemli cazibe merkezlerinden biri olmayı sürdürüyor.

Bir online otobüs ve uçak bileti satış platformunun CEO’su Yiğit Gürocak; “Türkiye, ağırladığı ziyaretçi rakamının yanı sıra yurt dışına seyahat eden yolcu sayısıyla da global turizme katkısını artırmaya devam ediyor” dedi. 

Ukrayna ve Makedonya’ya bilet satışları artıyor

Turistik ve iş amaçlı yapılan gezilerle bilet satılan ülkelerin geniş bir coğrafyaya yayıldığını belirten Gürocak; “Datalarımıza baktığımızda yurt dışı uçak bileti satışında %25’lik bir oranla Almanya’nın zirveye yerleştiğini görüyoruz'' diye konuştu.

Dünya Turizm Örgütü’nün sıralamasında yer alan İtalya, Fransa, İngiltere’nin yanı sıra Hollanda da yurt dışı rotalarında en çok tercih destinasyonlar arasında bulunuyor.

Vizesiz ülkelere olan ilginin artmasıyla Azerbaycan, Ukrayna, Makedonya, Moldova, Lübnan, Gürcistan gibi ülkeler de bilet satış oranlarındaki payını yükseltmeye devam ediyor.

İş seyahatleri de etkili oluyor

Devlet Hava Meydanları İşletmesi’nin 2019 raporuna göre genel tabloda düşüş yaşanmasına rağmen dış hat yolcu sayısında %11.4’lük bir yükselme olduğunu belirten Gürocak; “Geçtiğimiz yıl dış hatlarda 108.692.517 yolcu taşındı. Yalnızca turistik değil, iş amaçlı yapılan seyahatler de buradaki önemli etkenlerden biri” dedi. 

Bu haber 1067 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
 160 milyon liraya mal olan 5 yıldızlı otel açılıyor
160 milyon liraya mal olan 5 yıldızlı otel açılıyor
TUI, 4 ülkedeki tur iptallerini uzattı
TUI, 4 ülkedeki tur iptallerini uzattı