Rus pazarındaki başarıyı Alman pazarında da yakalamalıyız

Rus pazarındaki başarıyı Alman pazarında da yakalamalıyız

Akdeniz Turistik Otelciler veİşletmeciler Birliği (AKTOB Başkanı Dr. Erkan Yağcı, ''Rusya pazarında yakaladığımız başarıyı Alman pazarında da yakalamalıyız. Antalya, 2023 yılına kadar Almanya ve Avrupa pazarında büyümesi lazım'' dedi.

19 Şubat 2020 - 10:05 - Güncelleme: 20 Şubat 2020 - 11:54

AKTOB'un geleneksel aylık yemekli toplantısı Konyaaltı'nda bulunan Crown Plaza otelde gerçekleşti. Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal ve turizmcilerin katıldığı yemekte AKTOB Başkanı Dr. Erkan Yağcı yaptığı sunumda Dünya turizmindeki gelişmeleri ve Türkiye'nin bu sektördeki durumunu anlattı.

Turizmi meslek olarak gördüklerini anlatan Erkan Yağcı, Dünya'daki turizm sektörünün 2019 yılında yüzde 4 büyüdüğünü belirtti. Yüzde 50 ile en büyük büyümenin Avrupa bölgesinde yaşandığına dikkat çeken Yağcı, şöyle konuştu.

''Geçen yıl Dünyada 1 milyar 464 milyon insan turizm hareketliliği yaşadı. 304 milyon insanın hareketlendiği Türkiye'nin bulunduğu bölgede ülkemiz dünya sıralamasında 6. sıraya yükseldi. 2023 turizm hedefimiz var. 75 milyon turist ile ilk 5 sırada yer almak. Turizm gelirlerinde 5 yılda dünyadaki kişi başı harcama 1040 dolar olacak. Türkiye'de geçen yıl 660 dolara ulaştık. 2023 hedefimiz bunu 860 dolara çıkarmaktır.''

-2020'de 41 milyar dolar gelir hedefliyoruz

Dünya turizm hareketi 2030 yılında 1.8 milyar insana ulaşacağını, Türkiye'nin de bu pastadan payını alacağını anlatan Erkan Yağcı, şöyle devam etti.

''Dünya turizmi gelişiyor. Çeşitleniyor ve dijitalleşiyor. Sektörde yeni iş alanları çıkacak. Corana virüsü dünya turizmini elbette olumsuz etkileyecek. Özellikle Çin ve çevresindeki turizm bölgelerinde gelir 20 milyar ile 70 milyar dolar arasında düşecek. Ancak Türkiye turizmi bundan zarar görmeyecek, turzimde büyümeyi olumsuz etkilemeyecek.''

Türkiye'nin  2019'u 52 milyon turist sayısı ile kapattığını anlatan Erkan Yağcı, Ana pazar Rusya'dan 7 milyon, ikinci ana pazar  Almanya'dan 5 milyon turist geldiğine dikkat çekti. Yağcı, sözlerini şöyle sürdürdü.

''2019'da 34 milyar dolar turizm gelir elde ettik. Böylece  2014 yılı rakamını yakalamış olduk. Fiyatlar çok kolay düşüyor ama toparlanması uzun süre alıyor.  Türkiye'nin 2023 turizm vizyonu var.  75 milyon turist ve 65 milyar dolarlık gelir hedefliyoruz. Bu rakamlarla Dünyada ilk 5 sıraya girebiliriz. 2020'de 41 milyar dolar gelir bekliyoruz.

Türkiye, buna rağmen Alman pazarında büyüyemiyor. Bunu çok iyi düşünmeliyiz. Rusya pazarında yakaladığımız başarıyı Alman pazarında da yakalamalıyız. Antalya, 2023 yılına kadar Almanya ve Avrupa pazarında büyümesi lazım.''

-Konaklama vergisi için çalışıyoruz

AKTOB Başkanı Erkan Yağcı, Antalya'nın yaklaşık 26 milyon  nüfusa hizmet ettiğini belirterek, kent gelirlerinin artırılması için de çalıştıklarını söyledi. Yağcı, ''Konaklama vergisi için de çalışıyoruz. Konaklama vergisi misafirlerden alınması lazım ve çıkarken de tahsil edilmeli'' dedi.

Bu haber 294 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
THY  seferlerini 1 Mayıs'a  kadar durdurdu
THY seferlerini 1 Mayıs'a kadar durdurdu
THY'den koronavirüse mali önlem
THY'den koronavirüse mali önlem