SAYD Başkanı Kuk’tan Kaz Dağları açıklaması!

SAYD Başkanı Kuk'tan Kaz Dağları açıklaması!

Seyahat Acentaları Yöneticileri Derneği (SAYD) Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Kuk tartışmaların odağındaki Kaz dağlarıyla ilgili açıklama yaptı.

13 Ağustos 2019 - 05:43 - Güncelleme: 14 Ağustos 2019 - 13:35

SAYD Başkanı Hamit Kuk, son dönemde Türkiye'nin en önemli oksijen depolarından Kaz dağlarında yapılan katliamda yaklaşık 195 bin ağacın kesildiğini ifade etti. Her ne amaç için olursa olsun ağaçların kesilmesinin bitki ve hayvan yaşamı başta olmak üzere alandaki bütün ekosistemin etkilenmesi anlamına geldiğini belirten Kuk, bahsedilen alandaki ekosistemin bozulmasının etkileri çok önemli turizm bölgeleri olan Ege ile birlikte Akdeniz’e kadar da yayılacağını ifade etti.

Hamit Kuk'un açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

"Maalesef bu acı gerçekler ile yüz yüzeyiz.

Türkiye Cumhuriyeti’nin 67. Hükümetinin belirlediği yeni turizm politikaları gereği, Kaz dağlarında yaşanan gelişmelerle birlikte Türkiye’nin diğer bir doğa harikası olan Salda gölü ile ilgili projelerin ileride doğa katliamlarına dönüşmemesi için şimdiden çok dikkatli davranması ve gerekli tedbirleri alması gerekmektedir.

Kamuoyu vicdanını rahatsız eden konulardan biri de geçmiş örneklere bakıldığında Salda gölü park projesi ve Kaz dağları altın madeni projeleri gibi ülkemizdeki birtakım projelerinin ilerleyen zamanlarda rant peşinde olan firmalara kurban edileceği endişesi hakimdir. Hükümetimizin Türk turizmin mevcut durumundan daha fazla gelişmesini sağlayarak hak ettiği yeri almayı hedefleyen politikalar üzerinden durduğu bir dönemde bunların ortaya çıkması oldukça talihsiz bir durumdur.

Türkiye, insanıyla, gelenekleriyle, doğasıyla ve tarihi güzellikleriyle başlı başına bir hazinedir. Son elli yıldan bu yana büyümesini sürdüren Türk turizmi de bu kavramlar üzerinde gelişimini göstermiş ve bu günlere kadar gelmiştir.

Turizm, turist ve doğa kavramları üzerinde yapılan akademik çalışmalarda anlaşıldığı üzere turizmin gelişmenin gelecekte de sürmesi ve çevre bilinci yüksek nitelikli turist kitlesi için çekiciliğinin daha uzun dönemde devamı için çevresel ve doğal değerlerin korunmasına bağlı görünmektedir.

Bu çerçevede görülüyor ki turist, insana, doğaya ve hayvanlara saygılı, reformcu, değişimci, özgürlükçü hem ülke içinde ve hem de dünya ile barışık ve uyumlu bir ülkeye seyahat etmeyi daha fazla tercih etmektedir.

Türkiye Cumhuriyetindeki her bir bireyin böyle çok değerli hazineleri korumak için üstüne düşen sorumlulukları vardır. Başta Sayın Cumhurbaşkanımızın bu çevre tahribatlarına karşı sessiz kalmayacağını inanıyoruz. Ayrıca, Kültür Turizm ve Çevre bakanlarımızı ve bürokratlarımızın bu hassasiyetler üzerinde durması için göreve çağırıyoruz. İlgili bakanlıklarımızın gerekli müdahaleleri yaparak gelecek nesillerimize yaşanılır bir Türkiye ve sürdürülebilir bir turizm için var gücüyle çalışacaklarına umut ediyoruz.

Öncelikle ülkemizi ve doğamızı seven vatandaşlar olarak, sonrasında ise ülkemizdeki turizmin gelişmesi ve sürdürülebilirliğini sağlamak için var gücüyle çalışan turizmciler olarak bir an önce bu katliamların durdurulmasını istiyoruz."

Bu haber 573 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Acentelerin evden çalışma süresi  yine uzatıldı
Acentelerin evden çalışma süresi yine uzatıldı
Rusya uçuş yasağını uzattı
Rusya uçuş yasağını uzattı