THY çalışanların ücretlerini indirmek istiyor

THY çalışanların ücretlerini indirmek istiyor

THY A.O İşvereni THY çalışanların pilot ve kabin çalışanları ile diğer çalışanların ücretlerini yüzde 30 ile yüzde 50 arasında indirmek istiyor. Hava-İş Sendikası indirim rakamlarında anlaşamadı.

02 Ağustos 2020 - 06:52 - Güncelleme: 04 Ağustos 2020 - 08:41

Türkiye Sivil Havacılık Sendikası'ndan (Hava-İş) yapılan açıklamada, 30.07.2020 Perşembe günü sabah saatlerinde kendilerine THY yönetimi tarafından  protokol metni iletildiği belirtildi. Bu metinde  mutabık kalınan maddeler olmadığı gibi 26. Dönem Toplu İş Sözleşmesi’ndeki kazanımlardan da vazgeçilmesi yönündeki teklifin kendilerini  hayal kırıklığına uğrattığı belirtilerek şöyle denildi:

''Üyelerimizin kaybettiği refah ortamını tekrar tesis etmek üzere elimizi taşın altına koymuş olmamıza rağmen gün içerisinde işveren tarafından bizlere bildirilmeden tek taraflı olarak görüşmelere son verilmiş olması üyelerimizin ve sendikamızın sabrını taşırmıştır. Yaptığımız duyurularla belirsizlikten kurtulma ışığını gören, aileleri ile huzurlu ve mutlu bir bayram yaşamanın arifesinde olan üyelerimiz işverenin yayınladığı bu duyuru ile şirkete olan tüm aidiyetlerini yitirmiş durumdadır.

Şahsi hırsları, kibir veya egolarından dolayı bizlerle uzlaşmaya yanaşmayan ve üyelerimize THY ailesinin en kötü bayramını yaşatan işveren yetkilileri bilsinler ki artık uzlaşmacı olması gereken kendileridir. Çünkü açlık sınırının altına itmeye çalıştıkları THY emekçisi üyelerimizin şirkete olan tüm aidiyetlerini yıktıkları gibi üye ile Sendikamız arasını açmak için oynadıkları oyun boşa çıkmıştır. Bu oyunu boşa çıkararak işveren ile yürüttüğümüz görüşmeler esnasında 100'lerce üyemiz Sendika Genel Merkezimize gelerek desteklerini iletmişlerdir. Fiilen yanımızda olamasalar da ülkemiz ve dünyanın dört bir tarafından üyelerimiz; telefon ve mail yoluyla desteklerini iletmişler ve emekçinin alın terini hiçe saymaktan başka bir amaç taşımayan bu teklif karşısında Sendikamızın yanında dimdik durduklarını beyan etmişlerdir.

Hayatlarını riske atarak pandemi süreci boyunca çalışan emekçi üyelerimizi ev kiralarını ödeyemeyecek, temel ihtiyaçlarını karşılayamayacak, ailelerini sefalete sürükleyecek anlaşmalara zorlayan işveren karşısında Hava-İş Ailesi olarak dimdik duracağımızı bildiririz. Üyelerimizin bu süreçte verdiği destekten ötürü teşekkür eder, Tüm üyelerimizi bundan sonraki süreçte birliğimizi pekiştirmek adına hep beraber omuz omuza durmaya davet ediyoruz.

İşverenin bu yaklaşımı üyelerimizi belirsizlik ortamına tekrardan sürüklemiş ve bayram sevincini yaşayamamalarına sebep olmuştur. İşveren yetkililerinin dayanışmadan, anlayıştan, bayramın manevi ikliminden uzak bu tavırla bu mübarek günleri nasıl idrak edeceğini merak etmekteyiz. Bu vesile ile tüm üyelerimizin kurban bayramını en içten dileklerimizle kutlar bayramın milletimize hayırlar getirmesini temenni ederiz.''

THY yönetiminin sendikaya ilettiği metinde,  THY çalışanların pilot ve kabin çalışanları ile diğer çalışanların ücretlerini yüzde 30 ile yüzde 50 arasında indirmek istiyor. Metin şöyle:

 

Bu haber 1071 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Rus turist Türkiye'ye gitmenin yolunu buldu
Rus turist Türkiye'ye gitmenin yolunu buldu
Restoran, bar ve kafeler yüzde 50 kapasiteyle açılıyor
Restoran, bar ve kafeler yüzde 50 kapasiteyle açılıyor