Trabzon’un yatak kapasitesi 40 binin üzerine çıktı

Trabzon'un yatak kapasitesi 40 binin üzerine çıktı

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, ''2000’li yılların başında birkaç bin yatak kapasitesi varken, bugün resmi rakam 40 binin üzerine çıkmıştır.'' dedi.

20 Şubat 2021 - 11:55 - Güncelleme: 22 Şubat 2021 - 09:11

Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) tarafından ulusal kalkınmada yerel yönetimlerin yeri ve önemini vurgulamak amacıyla 11 farklı ilde düzenlenecek olan ‘Pandemi Sonrası Bölgesel Kalkınma Toplantıları’nın 3’üncüsü Trabzon Büyükşehir Belediyesinin ev sahipliğinde yapıldı.

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu,  toplantıdaki konuşmasında, turizm konusunda da değerlendirmelerde bulundu. Zorluoğlu, turizm konusunda gayretle çalıştıklarını söyledi.

Her şehrin kendine has özellikleri olduğunu belirten Başkan Zorluoğlu, şunları kaydetti:

“Her şehrin diğerine göre avantajları dezavantajları var. Bu manada şehirler ve bölgeler kendi özelliklerine göre bir bölgesel perspektif belirlemek zorundalar. Bugün Trabzon özellikle son yıllarda turizm hamlesi ile öne çıkıyor. 2000’li yılların başında birkaç bin yatak kapasitesi varken, bugün resmi rakam 40 binin üzerine çıkmıştır. Trabzon’da her ne kadar geçen yıl pandemi nedeniyle sayı düşmüşse de 2019 yılında 600 binin üzerinde yabancı turist söz konusudur. Yerli turistlerle bu rakam 2 milyona yakındır.

Doğal güzellikleri, tarihi mekanları itibarıyla Trabzon’un turizm anlamında daha da öne çıkabilecek bir şehir olduğunu görmemiz gerekiyor.  Sayın Valimizin riyasetinde geldiğimiz günden itibaren Trabzon’da turizmin geliştirilmesi, tek elden yönetilmesi ve birçok destinasyonun altyapısının geliştirilmesi noktasında çok büyük gayretler gösteriyoruz. Epey mesafeler de katettik. Önümüzdeki yıllarda bu manada istihdama da katkı sağlayacak turizm anlamında çok büyük mesafe kat edeceğine yürekten inanıyorum.''

 

Bu haber 612 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Amasya'ya 5 yıldızlı otel için imzalar atıldı
Amasya'ya 5 yıldızlı otel için imzalar atıldı
THY iç hat devre ödemesine erteleme
THY iç hat devre ödemesine erteleme