Reklam
  • Reklam
Turistin gözü Türkiye’de

Turistin gözü Türkiye'de

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Aldığım geri bildirimler, hatlar açıldığında tercih edilecek ülkelerin başında Türkiye’nin geleceği yönünde” dedi.

23 Mayıs 2020 - 00:00 - Güncelleme: 24 Mayıs 2020 - 09:57

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, uçuşların yenidenbaşlamasıyla birlikte Türkiye’nin tercih edilecek ülkelerin başında geleceğini söyledi.

Türkiye’de normalleşme sürecinin başlamasıyla yeniden hareket kazanacak turizm trafiğinin Türkiye’ye yöneleceğine ilişkin güçlü geri bildirimler aldığını belirten Bakan Ersoy, yaz sezonu öncesi üst düzey temaslarını Almanya, Çekya, Birleşik Krallık, Hollanda, Polonya,  İsviçre ve Gürcistan ile sürdürdü.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Birleşik Krallık Ankara Büyükelçisi DominicChilcott, Hollanda Ankara Büyükelçisi Marjanne de Kwaasteniet, Polonya Ankara Büyükelçisi JakubKumoch,İsviçre Ankara Büyükelçisi DominiqueParavicini, Çekya'nın Ankara Büyükelçisi Pavel Kafka ve Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Sayın Martin Erdmann'ıBakanlık makamında kabul etti. Bakan Ersoy, Gürcistan Ekonomi ve Sürdürülebilir Kalkınma Bakanı NatiaTurnava ve beraberindeki heyetle de video konferans yöntemiyle bir araya geldi.

Türkiye’nin tatil konusunda güvenli bir adres olduğu görüşünün Avrupa ülkelerinde hâkim olduğunu ifade eden Bakan Ersoy, “Gerek telefon gerekse yüz yüze gerçekleştirdiğim görüşmelerde aldığım geri bildirimler, hatlar açıldığında tercih edilecek ülkelerin başında Türkiye’nin geleceği yönünde. Bunda şeffaf çalışmanın ve mevcut sistemimizi tüm detayları ile paylaşmamızın etkisi oldukça yüksek.” dedi.

Başarı Mücadelemiz Takdir Görmektedir

Turizm sektöründe hazırlıkların hız kesmeden devam ettiğini de vurgulayan Bakan Ersoy, görüşmelerine ilişkin yaptığı açıklamada; sektörün bu yılı kayıp olarak geçirmemesi için titizlikle çalıştıklarını,ziyaretçilerin sağlığı ve güvenliğine büyük önem verdiklerini kaydetti.

“Sağlık Bakanlığınca yürütülen ve tüm kurumlarımızın desteği ile koronavirüs yayılımında verdiğimiz başarılı mücadele tüm ülkeler tarafından kabul ve takdir görmektedir.” ifadelerini kullanan Bakan Ersoy, açıklamalarını şöyle sürdürdü: 

“Türkiye'deki sağlık altyapısının son durumunu,yoğun bakım yatak kapasitemizden ventilatör sayımıza, uçak ve helikopter ambulans sayılarımızdan tatil bölgelerimizdeki hastanelere kadar her şeyi görüşmelerimizde şeffaf bir şekilde aktarıyoruz. Ülkelere gönderdiğimiz niyet mektuplarında da bahsettiğimiz sertifikasyon sistemimiz ile sağlık altyapımıza ilişkin veriler güven kazanmamızı sağlıyor.Turizmde aldığımız önlemleri anlattığımız ve davetlerimizi ülkelere ilettiğimizmektupların ardından 70 ülkenin temsilcileriyle telefon görüşmelerini de sürdürüyorum. Ülkelerin elçileriniBakanlığımızda misafir ediyor, kendileriyle mevcut durumumuzu ve hazırlıklarımızı paylaşıyorum. Ayrıca,Türkiye’nin bu ülkelerdeki büyükelçileriyle de sürekli temas halindeyim.Biz oluşan bu güveni Türkiye’nin 2020 yılı turizminde yansıtmak için çalışıyoruz.”

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy daha önce de Yunanistan, Almanya, Romanya ve Bulgaristan ile mevkidaşları düzeyinde telefon görüşmeleri gerçekleştirdiğini hatırlatarak, Türkiye’de durumun kontrollü bir şekilde normalleştiğini Haziran ayı itibarıyla da karşılıklı mutabakat sağlanarak hava trafiğini başlatabileceklerini bildirdi.

Bu haber 900 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
 9 butik otelin yapımı büyük oranda tamamlandı
9 butik otelin yapımı büyük oranda tamamlandı
Çukurova Havalimanı ihaleye çıkıyor
Çukurova Havalimanı ihaleye çıkıyor