Turistler pandemi yasaklarından muaf olmasın

Turistler pandemi yasaklarından muaf olmasın

Antalya Tabip Odası, pandemiye karşı sert önlemlerle birlikte 4 hafta kapanma isterken turistlerin de pandemi yasaklarından muaf olmamasını talep ediyor.

30 Mart 2021 - 11:39 - Güncelleme: 31 Mart 2021 - 22:49

FİKRİ CİNOKUR - ANTALYA – Antalya Tabip Odası, pandemiye karşı sert önlemlerle birlikte 4 hafta kapanma isterken turistlerin de pandemi yasaklarından muaf olmamasını talep ediyor.

Antalya Tabip Odası yönetim kurulu tarafından yapılan yazılı açıklamada, toplam vaka sayısının 3 milyonu, yaşamını yitirenlerin sayısı 30 binleri aşarken Türkiye risk haritasında 39 il çok kısa sürede kırmızıya döndüğüne dikkat çekildi.

Antalya kırmızı oldu

Günlük vaka sayısının 30 bini, ölüm sayısının 150'yi aştığı belirtilen açıklamada risk haritasına göre başlangıçta turuncu olan Antalya’da kırmızıya yani yüksek riskli gruba yükseldiği kaydedildi. Buna rağmen yeni önlem ya da kısıtlılık kararları alınmadığı vurgulanan açıklamada, şu görüşlere yer verildi.

‘’Covid-19 salgının seyri konusunda hala net bir değerlendirme yapamıyoruz. Şeffaf olmama, verilerin paylaşılmaması, bilimsel veriler ve yöntemlerle hareket etmeme sorunları devam ediyor. Sosyoekonomik sorunlara ve derinleşen eşitsizliklere yeterli destek verilemedi. Son günlerdeki hasta sayılarındaki ciddi yükseliş ve mutasyon tehdidi bizi yeni bir riskli döneme soktu.’’

Aşılama oranlarının düşüklüğü ve virüs varyantlarının tüm Türkiye’ye yayılmış olması kaygılarını daha da artırdığı ifade edilen açıklamada, ‘’Birçok ilde bulaşıcılığı daha yüksek olan İngiliz mutantının arttığı görülüyor. Yeni hasta sayılarında, hastaneye başvurularda ciddi artışlar var. Henüz yoğun bakımlarımız doluluk kapasitelerine ulaşmış değil. İller arasında geçişkenlik olduğu sürece üstelik mutant varyantların hızla yaygınlaştığı bir dönemde vaka sayılarının azalması zor görünüyor. Şu anda kontrolsüz açılmanın sonuçlarını yaşıyoruz’’ denildi.

Test sayıları artırılmalı

Mutant varyantların yayılımı düşünülerek test sayılarını artırmaya ihtiyaç olduğu belirtilen açıklamada, şu görüşlere yer verildi.

‘’Mutant virüslü olgular kısa sürede tanınmalı, izole edilmeli ve alt tiplerinin hızla açıklanması gerekiyor. Salgınla mücadelede aşının ne kadar etkili olduğu dünyaca görüldü. Şu anda Türkiye’de 15 milyona yakın kişiye aşı yapıldı. 8 milyon kişi birinci doz aşısını olurken, ikinci doz aşısını olanların sayısı 6,5 milyon civarında. Türkiye’de 60 yaş üstü ve sağlık çalışanlarının toplamı 12,5 milyondan fazla. Birde riskli grupları eklersek yoğun bir aşılama kampanyasına ihtiyacımız olduğu açık. Aşı teminindeki gecikme bağışıklama sürecini yavaşlatıyor. Bu hızla aşılamaları ancak 1 yılda tamamlayabiliriz. Sürekli mutasyona uğrayan bir virüs var karşımızda. Varyant mutantların aşı etkisini nasıl değiştireceği de henüz bilinmiyor. Bu yüzden aşılamayı hızlandırmamız gerekiyor.’’

-Turistler pandemi yasaklarından muaf tutulmasın

Antalya Tabip Odası, yurt dışından gelen kişilerin negatif PCR testleri olmadan girişlerinin yapılmaması ve yabancı turistlerin pandemi yasaklarından muaf tutulması uygulamasından vazgeçilmesi istedi.

Sert önlemler alınmazsa Türkiye’yi yakın zamanda yeniden korkutucu bir tablo beklediği ifade edilen açıklamada şöyle denildi.

‘’Covid-19 yayılımını azaltabilmek için 2 haftalık, hatta ideal olan 4 haftalık tam bir kapanmaya ihtiyacımız var. İzolasyon ve temaslı takibini etkinleştirmek, ev dışı izolasyon olanakları sağlamak ve yaygınlaştırmak, toplu taşıma yükünü azaltmak, ekonomik ve sosyal destekleri artırmak gerekiyor. Öncelikli sayılmayan vatandaşa her koşulda ceza yazılırken, siyasi ve idari kesimin pandemi kurallarını yok sayan davranışları; maske, mesafe uyarılarına ve gerekliliğine inancı yok etmektedir. Kongrelerden ve kalabalık cenaze toplantı vb. manzaralardan etkilenen toplumun yorgunluğu ve salgın yönetimine güvensizliği, kaygıları derinleşiyor. Hiçbir kesime ayrıcalık tanımayan, akla ve bilime uygun, ekonomik ve sosyal ihtiyaçları gözeten önlemler alınmalıdır.’’

Bu haber 674 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Amasya'ya 5 yıldızlı otel için imzalar atıldı
Amasya'ya 5 yıldızlı otel için imzalar atıldı
THY iç hat devre ödemesine erteleme
THY iç hat devre ödemesine erteleme