Turizm çalışanları, turizmciler kadar kötü durumda

Turizm çalışanları, turizmciler kadar kötü durumda

Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) Başkanı Mehmet Şahin, ''Turizmci arkadaşlar zor durumda. İş insanlarımızı, üyelerimizi, esnafımızı düşünüyorum ama çalışanları da düşünmek zorundayız'' dedi.

31 Mart 2020 - 12:10 - Güncelleme: 01 Nisan 2020 - 15:32

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 virüsüyle ilgili Alanya’da bulunan oda başkanları ALTSO Başkanı Mehmet Şahin ev sahipliğinde ALTSO’da bir araya geldi. Toplantıda, oda başkanları maske takarken, sosyal mesafe de korundu.

Toplantı sonrası oda başkanları adına basına bir açıklama yapan ALTSO Başkanı Mehmet Şahin,  “Bu zorlu süreci birlik beraberlik içerisinde aşacağız'' dedi.

''Oda başkanlarımızla birlikte birlik beraberlik içerisinde çalışmaya devam edeceğiz'' diyen Şahin, şunları kaydetti:

''Bilindiği gibi 2016 yılında yaşanan uçak krizinde de biz oda başkanlarımızla bir araya gelip çağrı yaptık. Birlik olalım demiştik.

Kısa Çalışma Ödeneği’yle de ilgili olarak 3 yılda 600 gün sigorta prim şartı 450 güne, son 120 günlük prim ödeme şartı da 60 güne indirilmişti.
Ama bu bizim bölgemizi, Alanya’mızı çok kapsamıyor. Bunu biz defalarca ilettik ve iletmeye de devam edeceğiz. Bizim burada sezonluk personelimiz çok, otellerde çalışan. Yaz döneminde. Tam Mart ayında işe başlanacak, 60 gün sigorta şartı gelince ondan faydalanamıyor. Dolayısıyla bu 60 günün de kalkmasını öncelikle oda başkanlarımız olarak talep ediyoruz. Bu bölgesel olarak sadece bizim bölgemize de uygulanabilir. Çünkü bölgesel anlamda da çıkan krediler var. Burada turizm çalışanlarımız, turizmciler kadar kötü durumdalar. Turizmci arkadaşlar zor durumda. İş insanlarımızı, üyelerimizi, esnafımızı düşünüyorum ama çalışanları da düşünmek zorundayız. Bunu özellikle Bakanımıza, TOBB’a ve ilgili yerlere ileteceğiz.''

Bu haber 734 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Eresin: ''2020 konaklama sektörü için  kayıp yıl''
Eresin: ''2020 konaklama sektörü için kayıp yıl''
Boeing yaklaşık 7 bin çalışanını işten çıkarıyor
Boeing yaklaşık 7 bin çalışanını işten çıkarıyor