Reklam
  • Reklam
Turizmcilerin yüzde 80’i geleceğe endişe ile bakıyor

Turizmcilerin yüzde 80'i geleceğe endişe ile bakıyor

Turizmciler ve Seyahat Acenteleri Platformu (TURSAPNET) tarafından yapılan ''Turizmde hasar tespiti anketi'' sonuçlandı.

23 Nisan 2020 - 09:00 - Güncelleme: 24 Nisan 2020 - 12:29

Turizmciler ve Seyahat Acenteleri Platformu (TURSAPNET) tarafından yapılan ''Turizmde hasar tespiti anketi'' sonuçlandı.

Ankete göre, sektör genelinde moraller bozuk ve turizmcilerin yüzde 80 gibi çok büyük bir kısmı geleceğe endişe ile bakıyor. Görünüşte 5 kişi ve altında eleman çalıştıran şirket sayısı %67 gibi yüksek bir oranda görünüyor, buna karşılık 6-15 kişi arası çalıştıran şirket oranı %17
ve 16 kişiden fazla kişinin çalıştığı şirketlerin oranı ise %14 olarak görünüyor.  En yüksek istihdam yükünün 16 kişi ve fazlası personel çalıştıran şirketlerde olduğu görülüyor.

TÜRSAB üyeleri istihdamın azalacağı konusunda neredeyse hem fikir. İşletmelerin bir kısmı İŞKUR’dan yararlanacağını ilan etmesine rağmen, istihdam sözlerini tutmakta zorlanacaklarını ve sektörde ciddi bir istihdam kaybı yaşanabileceğini gösteriyor.

Katılımcılara sorulan en kritik sorulardan birine verilen yanıtlar % 85 gibi çok yüksek bir oranda iş kaybı yaşanacağını işaret ediyor.

Turizmciler sadece kendi meslek dallarında değil, bulundukları şehrin ekonomisinin de bu krizden ciddi oranda etkileneceğini, hatta genel durumun kendi iş kollarından da fazla olumsuz olacağını öngörüyorlar.

 Bu soruya verilen yanıtlar arasında 4 başlık öne çıkıyor, bunlar büyükten küçüğe sıralandığında ; mevcut ekonomik koşullar, devlet desteğinin yetersiz kalması, finansman,
işinize olan rağbetin azalması olarak görülüyor. Bu sıralama sektörün destek ve finansman konularında tedirgin olduğu ve bu yöndeki beklentileri gösteriyor.

Şirket harcamalarının önümüzdeki 6 ay içinde azalması ya da aynı kalması öngörülüyor. Gelir kalemindeki radikal azalma riski ile bunun hemen altında sorduğumuz, “önümüzdeki 12 ayda şirketinizin satışlarında nasıl bir etki öngörüyorsunuz?” sorusuna verilen yanıtlar yan yana getirildiğinde felaketin büyüklüğünü hesap etmek zor değil.

Bu soruya verilen yanıtlar birbirine yakın sonuçlar içeriyor. Ankete katılan üyeler başta ulusal ve uluslararası kısıtlamalar olmak üzere Corona virüs kaynaklı kayıpların işlerimizin büyük bölümünü doğrudan etkileyeceğini düşünüyorlar.

Anket raporunu indirmek için tıklayınız:

https://docs.google.com/viewer?a=v&pid=forums&srcid=MDgzMDQzMjI3MDcxMTk5NzU1OTABMTAyNjE5OTkxMDcwODE3OTY5NzUBN2VVS0JTemlBUUFKATAuMQEBdjI&authuser=0

 

Bu haber 847 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Accor Otel Grubu, 329 milyon avro kar etti
Accor Otel Grubu, 329 milyon avro kar etti
Pandemi otelcilik sektöründe inovasyonu güçlendirdi
Pandemi otelcilik sektöründe inovasyonu güçlendirdi