Turizmde kredi kartı kullanımı azaldı

Turizmde kredi kartı kullanımı azaldı

Yılın iki aylık döneminde turizmde kredi kartı kullanımın yüzde 41,2 azaldığı belirtildi. Oda fiyatlarındaki düşüş ve pandemi vaka sayılarının artması ise moralleri bozmaya başladı.

15 Nisan 2021 - 15:34 - Güncelleme: 17 Nisan 2021 - 09:21

Yılın iki aylık döneminde turizmde kredi kartı kullanımın yüzde 41,2 azaldığı belirtildi. Oda fiyatlarındaki düşüş ve pandemi vaka sayılarının artması ise moralleri bozmaya başladı.

Merkezi Antalya’da bulunan turizmdatabank.com şirketi sahibi Erol Karabulut, BKM’den derlediği ‘’Kredi Kartlı Konaklama Harcamaları’’ araştırma sonuçlarını paylaştı. 

Bu yılın iki aylık döneminde yurtiçi otellerde banka ve kredi kartlı harcamaların yüzde 41,2 daraldığını belirten Karabulut, 2021’in 2 aylık döneminde kartlı harcamaların 1,7 milyar TL’ye ulaştığını kaydetti. Geçen 2020 yılının aynı dönemindeki harcamaların 3 milyar TL civarında olduğunu ifade eden Karabulut, ‘’Bu yıl yapılan harcamaların 0,46 milyar lirası banka, 1,33 milyar lirası da kredi kartları ile gerçekleşti’’ dedi.

Karabulut, turizm sektörüne yönelik kredi kartlı harcamalarında ise yılın 2 aylık döneminde yüzde 40,5 daralarak 10,4 milyar TL’den 6,2 milyar TL’ye düştüğünü, kredi kartlı uçak bileti harcamalarının yüzde 51,9 düşerek 3,92 milyar TL’den 1,88 milyar TL’ye, seyahat acenteleri ve taşımacılık harcamalarının da yüzde 31 azalışla 2,52 milyar TL gerçekleştiğini belirtti.

Oto kiralama harcamaları ise yılın iki aylık döneminde ise 2,3 artışla 0,43 milyar TL’ye ulaştığını bildirdi.

Otel fiyatlarındaki artış hızı azalmaya başladı

Öte yandan pandemiye rağmen 2021 sezonuna büyük umutlarla başlamak isteyen turizm sektörünün moralleri, hem Avrupa hem de Türkiye’de Covid-19 vaka sayılarının rekor kırması ve kapanma olasılığı nedeniyle moralleri bozulmaya başladı.

Yıla yüksek fiyat artışlarıyla giren konaklama sektöründe oda fiyat artış hızı mart ayından itibaren düşmeye başladı.

Türkiye’de faaliyetteki otellerin gecelik konaklama fiyatları 2021 Mart ayında yüzde 5,84 arttı. Ancak konaklama fiyatları şubatta yüzde 6,33 artış göstermişti.

Mart ayında ülke genelindeki 12 aylık ortalama enflasyonun (TÜFE) yüzde 13,18 gerçekleştiğini anımsatan Erol Karabulut, şunları kaydetti.

‘’Böylece otel fiyatlarındaki artış, enflasyonun 7,3 puan altında kaldı. Covid 19 sürecinin, otellerde müşteri ve dolulukları düşürmesi, gecelik otel fiyatlarının da gerilemesine neden olmuş, fiyat artışlarını sınırlamıştı. Geçen yıl martta yüzde 15,5 olan fiyat artışı, bu yıl ancak yüzde 5,84 oldu. Covid 19 sürecinin, otellerde müşteri ve dolulukları düşürmesi, gecelik otel fiyatlarının da gerilemesine neden olmuş, fiyat artışlarını sınırlamıştı. Geçen yıl martta yüzde 15,5 olan fiyat artışı, bu yıl ancak yüzde 5,84 oldu.’’

Turizmdatabank.com’un derlediği verilere göre, Antalya otellerindeki gecelik fiyatlar martta yüzde 4,12 (şubatta yüzde 5,07) artış gösterdi. Ancak, bu artış yüzde 13,53 olan il enflasyonun altında kaldı.

İzmir otellerinde, ise yüzde 7,11 artış oldu. (Şubat yüzde 7,62) İstanbul’da otel fiyatları artışı, ülke ortalamasının çok gerisinde kalmaya devam ediyor. İstanbul’daki gecelik otel odası fiyatları yüzde 2,39 (Şubat yüzde 2,42) oldu. Bu dönemde Muğla otel fiyatları yüzde 5,80 arttı (şubat yüzde 6,66).

Öte yandan hem Avrupa hem de Türkiye’de korona salgını vaka sayılarının artması sektörde belirsizliğe yol açtı. Türkiye’nin önemli turizm pazarlarından Almanya, İngiltere ve Avrupa pazarında tam kapanma tartışmaları sektörde moralleri de bozdu. 

Bu haber 374 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
16 yeni otel daha açacak
16 yeni otel daha açacak
Rize-Artvin Havalimanı yıl sonunda açılıyor
Rize-Artvin Havalimanı yıl sonunda açılıyor