Turizmdeki kriz tüm sektörleri etkiliyor

Turizmdeki kriz tüm sektörleri etkiliyor

Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) Başkanı Ahmet Boztaş, Antalya ekonomisinin turizme bağlı olmasından dolayı turizmdeki krizden tüm sektörlerin olumsuz etkilendiğini belirtti.

19 Ekim 2020 - 09:27 - Güncelleme: 20 Ekim 2020 - 16:47

Fikri Cinokur - Antalya - Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) Başkanı Ahmet Boztaş, Antalya ekonomisinin turizme bağlı olmasından dolayı turizmdeki krizden tüm sektörlerin olumsuz etkilendiğini belirtti.

MATSO Başkanı Ahmet Boztaş, 2. Meslek Grubunda yer alan tarım ve hayvancılık ve benzeri grup üyeleri ile restoran, kafe ve bar, pastane işletmelerinin yer aldığı 17. Grup üyeleriyle ayrı ayrı toplantı düzenledi.

Sektör üyelerinin sorunlarını dinleyen Boztaş, üyelerinin talep ve sorunlarını rapor haline getirerek ilgili mercilere ilettiklerini söyledi.

Pandemi başladıktan sonra bir komisyon kurarak üyelerin sorunlarıyla yakından ilgilendiklerini anlatan Ahmet ‘’10 kişilik ekip ile tüm üyeler aranarak sorun ve talepler alındı. Tüm talep, sorun ve önerileri bir rapor haline getirdik. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu aracılığı ile ilgili mercilere ilettik’’ dedi.

Pandemiden en çok ise turizm sektörünün etkilendiğine dikkat çeken Boztaş, şunları kaydetti.

‘’Bölge ekonomisi turizm ağırlıklı olduğu için tüm sektörler bu dönemde olumsuz etkilendi. Gelen turist sayısı 2019 yılına göre ay bazında yüzde 50 düşüş, yıl bazında ise yüzde 80 civarında seyrediyor. Üyelerimizde bu durumdan olumsuz etkilendi.                                                                                                                                             Manavgat tropikal meyvede bir üs olma yolunda ilerliyor. Muzdan sonra ejder meyvesi, avakado ve diğer tropikal meyvelere yoğun ilgi var.’’

MATSO Başkanı Boztaş, üyelerinin sorunlarının çözümü iin alınması gereken önlemleri de şöyle açıkladı.

1 -  Pandemi döneminden 2020 Ekim ayına ertelenen ödemelerimizin ve biriken tüm ödemelerimizin 2021 Mayıs ayında başlamak üzere ertelenmelidir.                                        

2 - Ödemesinin Turizm sezonundan başlamak üzere uzun vadeye yayılmış  krediye  acilen  ihtiyaç vardır.                                                                                         

 3 – Üyelerimizin krediye ulaşım kolaylaştırılmalıdır.                                                                                 

4 - Kira ödemelerinde devlet desteği beklenmektedir.

Bu haber 930 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Onur Air'in uçakları icraya verildi
Onur Air'in uçakları icraya verildi
Yaz sezonu boyunca operasyonlarını artırıyor
Yaz sezonu boyunca operasyonlarını artırıyor