Reklam
  • Reklam
Virüs havayolu şirketlerine 314 milyar dolar kaybettirecek

Virüs havayolu şirketlerine 314 milyar dolar kaybettirecek

IATA, COVID-19 krizinin havayolu yolcu gelirlerini güncelleyen bir analiz rapor yayınladı. Analize göre, hava yolu gelirleri 2019 yılına göre bu yıl yüzde 55 oranındaki düşüşle 314 milyar dolara gerileyecek.

15 Nisan 2020 - 10:01 - Güncelleme: 16 Nisan 2020 - 10:17

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), COVID-19 krizinin havayolu yolcu gelirlerini güncelleyen bir analiz rapor yayınladı. Analize göre, hava yolu gelirleri 2019 yılına göre bu yıl yüzde 55 oranındaki düşüşle 314 milyar dolara gerileyecek.

Analizde, 24 Mart'ta IATA, üç ay süren ciddi seyahat kısıtlamalarının olduğu bir senaryoda 252 milyar dolar kayıp gelir (2019'a karşı% -44) tahmin etmişti.

Güncellenen rakamlar o zamandan beri krizin belirgin bir şekilde derinleştiğini yansıttı.  

Yolcu sayısının düşmesinde ekonomik aktivitenin yavaşlamasının yanında ülkelerin uygulamaya koyduğu seyahat kısıtlamalarının da etkili olduğu vurgulandı. 

Bu yıl (yurtiçi ve yurtdışı) 2019 yılına göre% 48 azalmasının beklendiği de belirtildi.

Dünyanın durgunluğa doğru gitiiğine vurgu yapılan analizde,  GSYİH'nın% 6 oranında küçülmesi beklendiğinde, COVID-19 krizinin ekonomik şokunun ikinci çeyrekte daha şiddetli olacağı tahmin ediliyor.  GSYİH'nin Küresel Finansal Krizin yüksekliğinde% 2 oranında daraldığı kaydedildi.. Yolcu talebinin GSYİH ilerlemesini yakından takip ettiği, ikinci çeyrekte azalan ekonomik faaliyetin etkisinin, üçüncü çeyrekte yolcu talebinde yüzde 8'lik bir düşüşe neden olacağı bildirildi.

SEYAHAT KISITLAMALARI DURĞUNLUĞU DERİNLEŞTİRECEK

Durgunluğun seyahat talebi üzerindeki etkisini derinleştireceği ve en şiddetli etkinin ikinci çeyrekte olmasının beklendiği kaydedildiç Nisan ayı başından itibaren, hükümetler tarafından virüsün yayılmasıyla mücadele etmek için uygulanan ciddi seyahat kısıtlamaları nedeniyle, küresel olarak uçuş sayısı 2019'a kıyasla yüzde 80 azaldı.  

Analiz raporunda, şu görüşlere yer verildi:

''İç piyasaların, seyahat kısıtlamalarının kaldırılmasının ilk aşamasında üçüncü çeyrekte başlayan talep artışının başlangıcını hala görebilir. Bununla birlikte, uluslararası pazarların devam etmesi daha yavaş olacaktır çünkü hükümetlerin bu seyahat kısıtlamalarını daha uzun süre tutacağı görülmektedir.

Sektörün görünümü gün geçtikçe daha karanlık oluyor. Krizin ölçeği V şeklinde keskin bir iyileşme olasılığını ortadan kaldırmaktadır. Gerçekçi olarak, yurt içi seyahatin uluslararası pazardan daha hızlı geri gelmesiyle U şeklinde bir iyileşme olacak. Yolcu gelirlerinin yarısından fazlasının kaybolduğunu görebiliyorduk. Bu 314 milyar dolarlık bir isabet olurdu. Bazı hükümetler yeni veya genişletilmiş mali yardım tedbirlerine adım attılar, ancak durum kritik önemini koruyor. Havayolları sadece ikinci çeyrekte 61 milyar dolarlık nakit rezervinden yanabilir. Bu, havacılığa bağlı 25 milyon işi riske atar. Acil bir rahatlama olmadan, pek çok havayolu şirketi ekonomik toparlanmaya öncülük etmek için hayatta kalamayacak ”dedi

HAVACILIK İSTİKRAR PAKETLERİNE DAHİL EDİLMELİ

Hükümetler havacılığı istikrar paketlerine dahil etmelidir. Havayolları, dünya çapında yaklaşık 65,5 milyon işi destekleyen bir değer zincirinin merkezinde yer almaktadır. 2.7 milyon havayolu işinin her biri ekonomide 24 işi daha destekliyor.''

IATA CEO'su Alexandre de Juniac, “Bugün havayolları için finansal rahatlama hükümetler için kritik bir politika önlemi olmalıdır. Havayolu şirketlerinin desteklenmesi kriz boyunca hayati tedarik zincirlerinin çalışmaya devam etmesini sağlayacaktır. Tasarruf edilen her havayolu işi 24 kişinin daha istihdam edilmesini sağlayacaktır. Ve havayolu şirketlerine pandemi bulunduğunda ekonomileri birbirine bağlayarak toparlanmaya liderlik etmeye hazır canlı işletmeler olma şansı verecektir. Havayolları hazır değilse, COVID-19'un ekonomik acısı gereksiz yere uzayacak ”dedi.

IATA'DAN YARDIM ÖNERİLERİ 

Bu arada, analizde hükümetler için dikkate alması gereken bir dizi yardım seçenekleri de yer aldı. Buna göre,  COVID-19'un getirdiği seyahat kısıtlamalarına atfedilebilir gelirleri ve likiditeyi telafi etmek için yolcu ve kargo taşıyıcılarına doğrudan finansal destek sağlanması istendi. Bu konudaki öneriler şöyle:

Hükümetler veya merkez bankaları tarafından krediler, kredi garantileri ve kurumsal tahvil piyasasına destek olunmalıç Kurumsal tahvil piyasası havayolları için hayati bir finansman kaynağı olmakla birlikte, kurumsal tahvillerin merkez bankası desteği için uygunluğunun hükümetler tarafından daha geniş bir şirket yelpazesine erişim sağlamak için genişletilmesi ve garanti altına alınması gerekmektedir.

Vergi indirimi: 2020 yılında bugüne kadar ödenen bordro vergileri ve / veya 2020'nin geri kalanı için ödeme süreleri uzatılmalı. Geçici olarak bilet vergileri ve devlet tarafından uygulanan diğer vergilerden feragat edilmeli.

 

Bu haber 1235 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kıyılar halka açılıyor, 121 kaçak yapı yıkıldı
Kıyılar halka açılıyor, 121 kaçak yapı yıkıldı
Türkiye'nin sürücüsüz otobüsü testleri başarıyla geçti
Türkiye'nin sürücüsüz otobüsü testleri başarıyla geçti