Virüs Türkiye turizmine yepyeni bir ivme kazandıracak

Virüs Türkiye turizmine yepyeni bir ivme kazandıracak

Merkezi Almanya'da bulunan Avrupa Türk Acenteciler Birliği (COOP TRR Int. AG.), dünyayı etkisi altına alan sosyal ve ekonomik krize yol açan koronavirüs salgını sonrası Türkiye turizmine yepyeni bir ivme kazandıracaklarını bildirdi.

19 Mart 2020 - 06:17 - Güncelleme: 20 Mart 2020 - 09:07

COOP TRR Int. AG. CEO'su Cumhur Sefer, koronavirüs salgını nedeniyle zarar gören acenteler için yol gösterici bir kaynak hazırladıklarını, Türkiye’deki acentelerle sürekli iletişimde bulunduklarını kaydetti. Sefer, ''Kriz yarın bitecekmiş gibi hazır bekliyoruz. Koranavirüs salgını dünya turizm hareketini olumsuz etkilemeye devam ederken, bu krizin etkilerini en aza indirgemek için çalışıyoruz'' dedi.

Koronavirüs'ün Almanya turizmine etkilerini takip ettiklerini ifade eden Sefer, şöyle devam etti.

''Herkes endişeli bir bekleyişte... Dev tur operatörleri ve havayolu şirketleri olmak üzere turizm şirketlerinin faaliyetlerini askıya alması bu endişeyi daha da büyüttü. Almanya'da hayat durma noktasına geldi. Alman Seyahat Acenteleri Birliği'nin (DRV), acente büroları ve tatil satış noktalarının kapanması gerektiğini duyurması da en son gelişme oldu.''

Turizme yön veren dev şirketlerin Alman Federal Hükümeti’nden teşvik beklediğine dikkat çeken Cumhur Sefer, ''Dev şirketlerle çalışan acentelerin durumunun ne olacağı belirsiz. Aralarında bizim üyelerimizin de olduğu seyahat acentelerinin kayıplarının nasıl karşılanacağına ilişkin herkes merak içinde. COOP TRR olarak takipçisiyiz'' dedi.

Dört yıl öncede zor günler yaşayan Türk turizmine COOP TRR olarak destek olduklarını anımsatan Sefer, şöyle devam etti.

''Şu anki krizde de birlik olmak çok önemli. Bu salgının en az kayıpla ve sağlıkla atlatılması en büyük dileğimiz. Her şey elbette bir gün bitecek, işte o zaman hem tecrübelerimizle hem de yeniliklerimizle Türkiye turizmine desteğe yeniden başlayacağız. Almanya'daki Türk kökenli acentelerin kurduğu bir şirket olarak bünyemize kattığımız tur operatörü Happy Holiday ve üye acentelerimiz ile Türkiye turizmine yepyeni bir ivme kazandıracağız. Biz kriz yarın bitecekmiş gibi hazırız. Türkiye'deki tüm turizm şirketlerine, özellikle otelci meslektaşlarımıza,  kriz bittikten sonraki dönem için şimdiden hazırlık yapmalarını öneriyoruz. Bu dönemi hazırlık yaparak ve planlayarak değerlendirirsek, kriz sonrasında çok daha çabuk faaliyete geçip kayıplarımızı en aza indirgeyebiliriz. Salgın kontrol altına alınıp hayat normale döndüğünde turizm iştahı tekrar kabaracaktır.''

Bu haber 1553 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bodrum kıyıları mercek altında
Bodrum kıyıları mercek altında
Varan turizm yeniden seferlere başlıyor
Varan turizm yeniden seferlere başlıyor