Kış Tatili Söylentileri: Gitmek mi Gitmemek mi?
Tuğba Teskerecioğlu

Tuğba Teskerecioğlu

GİTMEDEN ÖNCE

Kış Tatili Söylentileri: Gitmek mi Gitmemek mi?

26 Ocak 2021 - 10:52

Bu köşeden sizlere ilk defa merhaba diyorum.

Bu platformdan paylaşım yapacak olmak beni hem çok mutlu etti hem de ister istemez heyecanlandım. Çünkü ben turizm sektöründe çalışan biri değilim,genç bir mimarım, “Gitmeden Önce” adlı bloğumda seyahat ve yaşam tarzı üzerine deneyim rehberi niteliğinde yazılar yazıyorum. Gezmeyi, denemeyi, keşfetmeyi ve bunları da paylaşmayı çok seviyorum. Yakın çevrem genel olarak 24-35 yaş arası ‘beyaz yakalı’ insanlardan oluşuyor. Bu yüzden bir bakıma sektörün ‘hedef kitle’ sinin tam kalbinde yaşadığım söylenebilir.

Üzerine düşündükten sonra bu platform üzerinden yapabileceğim katkının da ancak buradan yola çıkmaktan geçtiğine kadar verdim. Her sektörde olduğu gibi turizm sektöründe de madalyonun iki yüzü, bir hizmeti veren bir de alan var. Bu yüzden paylaşımlarım o “alan” taraftan, sektörün dışından içeriye bir bakış olacak. 

Kendimden kısaca bahsettiğime ve paylaşımlarımın niteliğine de değindiğime göre bu gün bahsetmek isteğim konuya geçebilirim: Kış tatili söylentileri!

Kovid-19 salgınından en çok etkilenen sektörün Turizm olduğunu ve bu süreçte birçok şirketin zarar gördüğünü biliyorum. Ancak artık işler o kadar karanlık olmayabilir. Kış tatilini oldum olası çok seven beyaz yakalılar arasında cezbedici söylentinler havada bir uyanış enerjisi yaratıyor.  

Bunun birkaç sebebi var bence. İlki, çoğunluk evden çalışma düzenine geçtiği ve bir seneye yakındır evlerden kısıtlı çerçevede çıkıldığı için temel ihtiyaçlardan birine dönüşmüş sosyallik açlığı. İkincisi aynı sebepten ötürü sektörün kan kaybetmesine sebep olmuş olan bu durumun ceplerde şişkinlik yaratması.

Yani keşfetmeyi, denemeyi, sosyalleşmeyi çok seven ve buna da artık para harcamak isteyen bir kitle, kısıtlı da olsa kış tatili alternatiflerine gözlerini dikmiş durumda. 

Burada niyet ile davranış arasına giren engel tabi ki virüs korkusu. Ancak insanlar artık kendilerini optimum düzeyde koruyabileceklerine inanıyorlar ve bunun doğru yollarını da bir bakışta anlar durumdalar. Bir firmanın sağlıklı ve güvenli bir şekilde hem ulaşım hem de konaklama çözümleri ile ön plana çıkarak gözle görülür bir başarı elde etmemesi için hiçbir sebep yok.

Değerli bir örnek gruba verilen iyi bir hizmet kulaktan kulağa eskisinden çok daha hızlı bir şekilde yayılıyor.Örneğingeçtiğimiz birkaç haftada kayak programlarının tur şirketleri ve otel rezervasyonu ile hafta sonu da yapılabildiği haberi inanılmaz büyük bir heyecan yarattı. Eskiden bağımsız planları tercih eden birçok insanın birbirine tur şirketleri ve oteller ile ilgili detaylı paylaşımlar yaptığını görür oldum.

Gitmek mi gitmemek mi dendiğinde cevap “Gidelim!” e artık çok daha yakın. Yeter ki sakinlik, hijyen ve butik hizmet anahtar kelimeleri sağlansın.

Tuğba Teskerecioğlu

gitmedenonce.com

 

 

Bu yazı 13391 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 1 Yorum

Son Yazılar