’’Yeşil liste’ seyahat firmalarında hayal kırıklığı...

''Yeşil liste' seyahat firmalarında hayal kırıklığı yarattı

İngiltere'nin seyahat edilebilecek ülkeleri listelediği ''yeşil listeyi'' seyahat firmaları ''aşırı temkinli'' buldu ve bu kadar az ülkenin listede yer almasından dolayı hayal kırıklığını dile getirdi.

09 Mayıs 2021 - 07:44 - Güncelleme: 10 Mayıs 2021 - 10:31

BBC'nin haberine göre seyahat firmaları, öncelikle aşılama programını hızla uygulamaya koyan ABD'yi listenin dışında bırakmasında hiçbir neden olmadığını belirtti.  

Havayolu şirketi Virgin Atlantic'in sözcüsü, "Bu aşırı ihtiyatlı yaklaşım, İngiltere'nin başarılı aşılama programının faydalarından yararlanamıyor'' diye konuştu.  

Tatil firması TUI'nin Genel Müdürü Andrew Flintham, liste için ''Bu aşırı temkinli bir başlangıç'' değerlendirmesinde bulundu.

İngiliz havayolu şirketlerini temsil eden Airlines UK, bunu "kaçırılmış bir fırsat" ve "yalnızca isim olarak hava yolculuğunun yeniden açılması" olarak nitelendirdi ve ''Bu da İngiltere'yi geride kalma riski altında bıraktı" dedi.

Easyjet CEO'su Johan Lundgren ise  "Bu kadar az Avrupa ülkesini yeşil listeye sokma kararı, veriler veya bilim tarafından gerekçelendirilmiyor ve ülke ekonomisini yeniden açma yaklaşımıyla tutarsız" ifadesini kullandı. Lundgren, '' diğer Avrupalı ​​turistlerin seyahat etmesine izin verilirse, İngiltere vatandaşlarının otel rezervasyonlarını kaçırma riskiyle karşı karşıya kalacağını '' vurguladı.  

Ayrıca, İngiliz  gezginler için normalde oldukça popüler tatil yerleri olan Fransa, Yunanistan, İtalya ve İspanya'nın güvenli listeye dahil edilmediğine, hükümetin  güvenli olduğunu onayladığı Avustralya ve Yeni Zelanda'nın şu anda yurt dışından gelen ziyaretçilere izin vermediğine dikkati çekildi.  

İngiltere, 17 Mayıs'tan itibaren seyahat edilebilir ülkeleri gösteren "yeşil listeyi" dün açıklamış, Türkiye ''kırmızı'' bölümde yer almıştı.

Listeyi açıklayan Ulaştırma Bakanı Grant Shapps, Covid-19'un yeni varyantlarından kaynaklanan tehdit ışığında kısıtlamaların hafifletilmesinin "zorunlu olarak ihtiyatlı" olduğunu söylemişti.

Liste her üç haftada bir yeniden gözden geçirilecek. (ajansbizim)

Bu haber 361 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Onur Air'in uçakları icraya verildi
Onur Air'in uçakları icraya verildi
Yaz sezonu boyunca operasyonlarını artırıyor
Yaz sezonu boyunca operasyonlarını artırıyor