Reklam
  • Reklam
Havacılık sektörüne ’’Kıdemli Kontrol Pilotları’’...

Havacılık sektörüne ''Kıdemli Kontrol Pilotları'' geliyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından düzenlenen “Kıdemli Kontrol Pilot Semineri” Türk Sivil Havacılık Akademisi'nde (TSHA) havayolu kontrol pilotlarının katılımıyla gerçekleştirildi.

25 Eylül 2020 - 09:52 - Güncelleme: 26 Eylül 2020 - 11:09

Kontrol pilotlarının bir üst derecede yetkilendirilerek Kıdemli Kontrol Pilotu Grubu oluşturulmasına yönelik programın startı düzenlenen seminer ile verildi. Bu çerçevede, pilot adaylarının yetenek testlerini, pilotların yeterlilik kontrollerini, uçuş öğretmenlerinin ve diğer kontrol pilotlarının yetkinlik değerlendirmelerini yapmak üzere sektördeki kontrol pilotları arasından kıdemli kontrol pilotları yetkilendirilecek. Program kapsamında, kontrol pilotlarının performansları, güncel listesi, yetenek ve yeterlilik testleri takip edilerek SHGM tarafından uygun görülenlere “Kıdemli Kontrol Pilotu” unvanı verilecek.

Seminer’in açılış konuşmasını gerçekleştiren Sivil Havacılık Genel Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Kemal Yüksek, sivil havacılık eğitimlerinin dijitalleşmeye uygun olarak yeniden düzenlendiğini belirterek, görev tanımları, yetkinlikler, standartlaşma, ölçümleme ve izleme süreçlerinin dijital kayıtlarının tutulmasına yönelik SHGM tarafından yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verdi. Tüm öğrenim süreçlerinin dijital ortama aktarılmasına yönelik bir süreç başlattıklarını ifade eden Prof. Dr. Kemal üksek, EASA gereklilikleri çerçevesinde oluşturulacak olan Kıdemli Kontrol Pilotu Grubu Programı’nın da sivil havacılık eğitimlerinin dijitalleşmesi sürecinin bir parçası olduğunu söyledi. Kontrol pilotlarının eğitim ve öğrenme süreçlerinin dijital ortama aktarılacağını, yetkinlik ve bilgilerin dokümante edileceğini belirten Prof. Dr. Yüksek, eğitimde dijitalleşme ile manuel kısımların minimize edilerek olumsuz insan faktörünü en aza indirmeyi hedeflediklerinin altını çizdi.

SHGM Kontrol Pilotu Dilek Ergüven, tarafından havayolu kontrol pilotlarına verilen seminerde, kıdemli kontrol pilotu tanımı, yetkilendirmesi için ön koşullar, sertifikalandırılması, kıdemli kontrol pilotlarının görev ve yetkileri gibi konular ele alındı. Kontrol pilotları aldıkları seminerin ardından SHGM tarafından yapılacak yetenek testi ve yetkinlik kontrollerinin ardından Kıdemli Kontrol Pilotu unvanı alabilecekler. Bu yetkilendirme ile, pilot adaylarının yetenek testleri, pilotların yeterlilik kontrolleri, uçuş öğretmenlerinin ve kontrol pilotlarının yetkinlik değerlendirmeleri Kıdemli Kontrol Pilotları tarafından gerçekleştirilecek. (Kaynak: SHGM Genel Müdürlüğü)

Bu haber 1199 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Avrupa Otelciler Birliği'nin genel kurulu online yapıldı
Avrupa Otelciler Birliği'nin genel kurulu online yapıldı
Artık otelciler olarak 2021 yılına bakıyoruz
Artık otelciler olarak 2021 yılına bakıyoruz