DIŞ TURİZM İHTİSAS BAŞKANLIĞI'NDAN NEDEN İSTİFA ETTİM?
Cem Polatoğlu

Cem Polatoğlu

DIŞ TURİZM İHTİSAS BAŞKANLIĞI'NDAN NEDEN İSTİFA ETTİM?

16 Eylül 2019 - 15:05 - Güncelleme: 16 Eylül 2019 - 15:15

 Elbette Başkanlıklar kanun yapıcı değillerdir. Fakat, ortak alınan tavsiye kararları Yönetim Kurulundan onay alınıp sirküle edildiği takdirde, kararlara uymayan meslektaşlarımız önce uyarılabilir, tekrarında disiplin cezasına çarptırılabilirler. Ancak yönetim kuruluna sunduğumuz hiç bir karar onanmadı ve acentalarımıza sirküle edilmedi. Ve bu nedenle sorunlar katlanarak gelmeye başladı.

            Örneğin, aldığımız kararlardan;

- "Sigortası olmayan yurtdışı rehberlerinin yurtdışı seyahat sigortalarının acentalar tarafından yapılması zorunlu olmalı"dedik. Bu karar sirküle edilmedi ve maalesef daha geçtiğimiz yaz, önce iki rehberimiz yurtdışında ağır kaza geçirdi, günlerce hastanede kaldılar ve bir rehberimiz de kalp krizi neticesinde öldü. Ne yazık ki hiç birinin sigortası yoktu. Aileleri ve/veya acentalar yüksek meblağlar ödemek zorunda kaldılar.

"Sigorta Poliçeleri, kapora dahil, tur ücretinin alındığı gün itibari ile kişiye özel olarak hazırlanması gerekmektedir" dedik. Sirküle edilmedi. Maalesef "toplu sigorta kesilecek" denilerek sigortaları son güne kadar bekletilen müşterilerin başına turdan önce mücbir sebep de gelse sigortadan faydalanma şansları olmadığını gördük.

-  "Yurtdışı rehberlerle acentalarımızın, Hukuk departmanımızın düzenleyeceği matbu, kısa süreli iş sözleşmesi yapılmasını"istedik. Yapılmadı. Halen yüzlerce acentamız, rehberlerle ya mahkemelik, ya kavgalı.

- Ekstra turlara katılmayan müşterilerin, yol güzargahlarında rehbersiz olarak Otoban üzerindeki benzin istasyonlarında bırakılarak mağduriyet yaşamasından mütevellit, çözüm önerisi olarak "yol üzerinde ekstra yapılan bazı turların fiyata dahil edilmesi gerekliliği" Yönetim Kurulumuzca tavsiye edilmesine karar verilmiştir. Bu önerimiz de cevapsız kalmıştır.

"Yurtdışı Turlarda tüm mecburi ücretler fiyata dahil edilerek ilan edilmeli. Yurtdışında asla mecburi ücret adında tahsilat yapılmamalı" istedik. Onanmadı. Ancak özellikle "Fırsat Siteleri" aracılığı ile "Otobüsle 99 TL" gibi fiyatlar karşılığında yapılan turlarda, sınır geçilir geçilmez; şu kadar rehber, şu kadar şoför için ve de gümrük geçişleri için X euro, şehir vergisi Y euro gibi zorunlu para toplanılmaya başlanması, kararımızın ne kadar haklı olduğunu göstermiştir.

            Bunlar gibi, tüketici ve acentalarımızın lehine olduğunu düşündüğümüz 1,5 senelik çalışmalarımızın neticesi olan 15'e yakın önerilerimizin, Yönetim Kurulu tarafından görmezden gelinmesi hem tüketici hem de acentalarımızın mağdur olmasına yol açmıştır.

            Dış Turizm İhtisas Başkanı olarak acentalar tarafından yöneltilen "1.5 sene toplantılar, istişareler, yazışmalar, telefon görüşmeleri yaptık. Nedir sonuç?" soru ve haklı eleştirilere daha fazla muhatap olmamak, müşterilerimizi ve acentaları daha fazla mağdur etmemek adına görevimden istifa ettim. 
 

Saygılarımla

Cem Polatoğlu. 

www.andiamo.com.tr - 0212 2123030 pbx

 

Twitter     https://twitter.com/baracudacem 

Facebook  https://www.facebook.com/cem.polatoglu.7 

instagram : http://instagram.com/baracudacem

Skypee      : andiamocem

Bu yazı 830 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar