Reklam
  • Reklam
Madagaskar
Cem Polatoğlu

Cem Polatoğlu

Madagaskar

08 Şubat 2019 - 10:58 - Güncelleme: 08 Şubat 2019 - 11:08

Madagaskar, gezdiğim sayısı 200'e yaklaşan ülkelerden, beni en çok etkileyenlerden biri oldu. Burası, 586.000m2 yüzölçümü, 26 milyon nüfusu ile dinamik, renkli, dünyanın başka hiç bir köşesinde bulunmayan (endemik) canlı ve bitki türleri ile yaşamı sürprizlerle dolu bir ülke.    

       Madagaskar'da bulunan canlı türlerinin birçoğunu dünyanın başka yerlerinde görmek mümkün değil. Örneğin, ülkeye özgü en şirin hayvanlarından biri,  maymun soyundan gelen "Lemur". Person Bukalemunu ise 360 derece gören enteresan bir hayvan. Altın renkli Madagaskar kurbağası, boyları 1,5, 2 metreyi bulan dev kaplumbağalarUçan Tilki diye adlandırılan dünyanın en büyük yarasaları ilk dikkatimizi çeken hayvanlar oldu. Bunların dışında, Sinekkapanlar, Sifaka maymunları, büyük Baobab ağaçları ve ülkede yaşayan 260'a yakın kuş türünün 115'inin endemik yani sadece bu ülkede bulunuyor.olması bile bu ülkeyi cazip kılmaya yetiyor.             Nüfus, Malaylardan, Endonezya kökenlilerden, Afrikalılardan ve çok az sayıda Çinli, Arap, Hintli ve Pakistanlılardan oluşmuş.      

 

            Son yıllarda Çinli sayısında da bir artış gözlendiği belirtiliyor. Ülkenin anadili Malgaş dili olsa da halk arasında, konuşulan ikinci dil Fransızca. Aylık ortalama gelirin 40-50 euro olduğu fakir ama kalplerizengin, 40-50 yıl öncesini yaşayan mutlu insanların ülkesi Madagaskar.

12. yüzyıl itibarıyla adada, Arap ve Endonezyalıların gelmesiyle birlikte İslamiyet yayılmış. Ancak nüfusun çoğunluğu Hristiyan. Ada, 16-17. yüzyıllarda Portekizliler ve Fransızlar tarafından keşfedilince halk İslamiyet'ten uzaklaşmaya başlamış. Oranlarsak, bugün itibariyle Madagaskar’da yerel dinlere inananlar % 52, Hıristiyanlar % 42, Müslümanlar % 6 civarında.

 

            Madagaskar mutfağında yoğun Fransız ve Hint etkisi görülüyor. Yemekler, başta zencefil, bol köri, soğan, sarımsak özellikle vanilya karışımı soslar ve çok çeşitli zengin meyve çeşitleriyle sunuluyor. Deniz ürünleri en büyük besin kaynakları. Madagaskar'a özgü Laoka sosu ise hemen her yemeklerine koydukları birçok baharatın karışımı bir sos. Ülkenin milli içeceği Rom. Dünyanın en önemli vanilya ve kahve üreticilerinden biri Madagaskar ancak dünyada en kötü kahveyi de burada içiyorsunuz. Çünkü böyle bir kültürleri yok, çeşitlilik yok. Sömürge devletlerinin zoru ile sadece kahve üretiyorlar ama kahveyi tüketmesini bilmiyorlar.

 

            Alışveriş; El işi örtüleri ve ahşap heykeller, çeşit çeşit baharatlar, iyileştirici özelliklere sahip olduğuna inandıkları bitkiler, Raffia türü bir palmiyenin yapraklarından yapılan el işi örgü sepetler her yerden alınabilir. Mutlaka her zaman pazarlık etmek gerekiyor. Para birimleri Madagaskar Ariarisi. Resmi dilleri Fransızca, Malgaşça

            Ekonomiye gelince;  Ülkede ağırlıklı olarak tarımsal ürünlerden kahve, kakao, muz, vanilya, şeker kamışı, karanfil  yetiştirilmektedir. Endüstriel ürünlerden ise Sabun, deri işleme, çimento, cam, kağıt, madencilik ve otomobil montaj endüstrisi ön plana çıkıyor.

diğer fotoğraflar için tıklayınız

Sevgilerimizle
Cem Polatoğlu
Web Site    : http://www.andiamo.com.tr
19 Mayıs Cad. Mersinli Ahmet Sokak. Şenbay Apt. No.1/A
(Türk Kalp Vakfı Meydanı) Şişli / İSTANBUL / TÜRKİYE
Tel                 : +90 - (212) -  212 30 30 (pbx) - dahili (208)
Fax                : +90 - (212) -  272 91 70

 

Bu yazı 1118 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 1 Yorum

Son Yazılar