Reklam
  • Reklam
SIRT ÇANTALI TURİSTİN DAHA FAZLA HARCAMA YAPTIĞINI BİLİYOR...
Cem Polatoğlu

Cem Polatoğlu

SIRT ÇANTALI TURİSTİN DAHA FAZLA HARCAMA YAPTIĞINI BİLİYOR MUSUNUZ?

11 Şubat 2019 - 11:42

Yok zengin turist gelsinmiş, yok bitli turist istemezmiş, bunlar alışveriş mi yaparmış, para mı bırakırmış. Hani elinden gelse satırla kovalayacak sırt çantalı turisti.

            Kim o sırt çantalı turist biliyor musun? İngiltere BaşbakanıMargaret Thatcher, Alman Başbakanı Angela Merkel, bir diğeri Türk Dostu Amerikan Senatörü Robert Byrd, Microsoft'un kurucusu Bill Gates, Ödül almayan bir tek filmi bile bulunmayanEmir Kusturica vs. Dünün sırt çantalısı bugünün büyük iş adamları, siyasetçileri, yöneticileri, yönetmenleri ve sanatçıları. Ve hemen hepsi başarılı şahsiyetler. Neden? Çünkü Okul, Eğitim bir yere kadar ama sırt çantalı gezginler, daha küçük yaşta birebir insanları, dünyayı, kültürleri tanıyıp kendilerini yaşıtlarının 10 adım önünde geliştiriyor, yetiştiriyorlar. 

 

            Benim NewYork Birleşmiş Milletlerde çalışmamı sağlayan kişi de 1979'da Sultan Ahmet meydanında dostluk kurduğum o günün bir sırt çantalısıdır. Gün olur, bu kişilerin hepsi size-bize memleketimize lazım olur.

 

            Bakın bu da Avrupa'da yapılan bir istatistik; Türkiye'ye turist olarak gelenlerin %80 i Türkiye'yi Avrupa Birliğinde görmek istiyor. Peki ama gelmeyenlerin yüzde kaçı Türkleri Avrupa'da görmek istemiyor? Oran aynı, ama tersinden. Türkiye'ye gelmeyenlerin, Türkleri tanımayanların %80'i Türkleri Avrupa'da istemiyor...

 

            Konu ne kadar net bilinmez ama eskilerin deyimiyle kıssadan hissemiz; Sırt Çantalı, Afrikalı, Asyalı, Arap, Avrupalı fark etmez,Her turist, bizler için baş tacıdır. Turizm, ülkemizin cari açığının %60'ını kapatmakla kalmıyor, ihracatımıza, imajımıza ve dış siyasetimize de olumlu yansıyor.  

 

Türkiye'ye gelen Sırt Çantalı turistler hakkında kısa bilgiler;

 

İstanbul'a gelen sırt çantalılar, ağırlıklı olarak  Almanya, Avustralya, Fransa, Amerika ve Yeni Zelanda'dan

Yüzde 56'sı kadın, yüzde 44'ü erkek, dörtte üçe yakını 30 yaş altında, yüzde 80'ni bekar, dörtte üçünden fazlası üniversite eğitimi almışlar.

Sırt çantalı turistler genel olarak genç, düşük bütçeyle uzun süreli seyahatlere çıkan bazen de seyahatleri esnasında çalışan kişiler.

Sırt çantalılar, Türkiye'de ortalama 11.5 gün,, İstanbul'da ise 6 gün civarında konaklıyorlar. Tüm yabancı turistlerinTürkiye'deki ortalama kalış süresi ise 4.30 gece. 

Türkiye'de geçiren turistlere göre, sırt çantalıların Türkiye'de 2.6 kat daha fazla geceliyorlar ve kişi başına turist harcaması 972 dolar ile 680 dolar olan ortalamanın üzerinde kalıyorlar.

Sırt çantalı turistler İstanbul'dan sonra seyahatlerinin geriye kalan bölümlerinde çoğunlukla Kapadokya, Gelibolu, Efes, Pamukkale, Antalya'yı ziyaret ediyorlar

 

* Bazı veriler: Akdeniz Üniversitesi Turizm Fakültesi'nce Antalya'da düzenlenen 13'üncü Ulusal Turizm Kongresi'nden alınmıştır.

 

SIRT ÇANTALI TURİSTİ SEVELİM, SEVDİRELİM...
 

Sevgilerimizle
Cem Polatoğlu

Tur Operatörleri Platformu Sözsücü

0532 214 6136
Web Site    : http://www.andiamo.com.tr
19 Mayıs Cad. Mersinli Ahmet Sokak. Şenbay Apt. No.1/A
(Türk Kalp Vakfı Meydanı) Şişli / İSTANBUL / TÜRKİYE
Tel                 : +90 - (212) -  212 30 30 (pbx) - dahili (208)
Fax                : +90 - (212) -  272 91 70

Twitter     https://twitter.com/baracudacem 

Facebook  https://www.facebook.com/cem.polatoglu.7 

instagram : http://instagram.com/baracudacem

Skypee      : andiamocem

Bu yazı 1756 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar