Almanya'dan güzel haberler var!
Mahmut Gedik

Mahmut Gedik

Almanya'dan güzel haberler var!

12 Mayıs 2021 - 11:00

Uzun ve yorucu bir pandemi sureci hala bircok ülkede kendisini tüm sektorlerde yoğun bir sekilde hissettirirken 2021 yaz sezonu da yaklasip kapiya dayandı. Tabi Türkiye gibi turizm potansiyeli yüksek ve ekonomisi hizmet sektorune dayalı ülkeler kendi aralarinda da yuksek bir rekabet icerisindeler. Adeta örtülü bir turizm savaşı var diyebiliriz. Yunanistan ve Ispanya bir cok destinasyonunu simdiden Avrupalı turistlere, özelliklede Alman piyasasına açmış ve pazarlamaya başlamış durumda. Italya ise yazlik mekanlari yavas yavaş bircok sehirde faaliyete gecirmeye basladi.

Turkiye ise gecen sene uygulamis oldugu "guvenli turizm" sistemiyle kendisini pandemi döneminde olumlu yönden kanıtladı. Bu sene de Ramazan sonrasinda buyuk ihtimalle turizm hizli bir sekilde acilisa gidecek. Tabiki boyle bir donemde en önemlisi ise harcama miktari ve para degeri dusunuldugunde Alman Turist. Alman turistlerin hatta azimsanamayacak bir turist grubu olan gurbetcilerin Türkiye'yi tercih edememesindeki en büyük neden hastalik sayilarindan ziyade, geri donuste uygulanan karantina yasagiydi. Zaten 15-20 gun tatil donemi olan turist bunun en az 12 gununu evinde gecirmek, geri kalan 3 - 5 gununde tatil yapacagi bir ülke istemiyordu. Bu hafta cikan yeni yasa ile birlikte artik "hastaligi daha önce gecirmis olan veya 2. aşısını olup tamamlayan kisilerin" (virus varyant bölgesi haricindeki) Almanya'ya geri donuste karantina zorunlulugu kalktı.

Yani bu durum Türkiye'den dönüşte bu kisilerin artik karantina yukumlulugunun kalktigi anlamina geliyor. Suana kadar Almanya'da hastaligi geciren sayisi 3 milyon civarı. 2.aşısını olan sayisi 10 milyon iken, ilk aşısını olan sayisi ise 30 milyona dayanmış durumda. Suan ki gelen son bilgilere gore bu durum ayni zamanda asilanma talebinide artirmis durumda. Bu iki aylik surecte Almanya'nın ikinci asıda nufusun yaklasik yarısını aşilamıs olacagı tahmin ediliyor. Tabiki Alman hükümetinin şuan tatil tavsiyeleri hep Avrupa yönünde olsada bu yasanın Türkiye'ye oldukça büyuk faydası olacaktır. Muhtemelen bunun etkileri yaz tatili dönemi olan özellikle temmuz ve agustos aylarında Türkiye'nin, Alman veya gurbetci turist icin meshur olan bölgelerinde hissedilecektir.

Bazı seyahat acentaları ve havayallarından aldığım bilgilere göre rezervasyonlarda ani bir yükseliş görülmeye baslanmış. Bu durum en azından Türk turizmine bir nefes aldiracaktır diye dusünuyorum... Simdiden hayırlı olsun. Daha güzel haberlere kısmet diye bakmalı...

Almanya'dan sevgilerle...

Bu yazı 345 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar