Türk Turizmine Uygulanan Gizli Ambargo
Cevdet Eroğlu

Cevdet Eroğlu

KONUK YAZAR

Türk Turizmine Uygulanan Gizli Ambargo

15 Ocak 2018 - 07:33

Avrupa pazarıyla çalışan Niğdeli bir firma olarak gelecek sezon için endişelerimiz halen geçerliliğini koruyor. 2018 Avrupa tur firmalarının Türkiye'ye yönelmek istemeleri arzusu azda olsa kendini belli etmeye başlasada asıl rezervasyonları Şubat - Mart sonu almaya başlarız.


Avrupalı Tur operatörlerinin Türkiye'ye yönelmek istemelerinin tek nedeni var. O da diğer ülkelerdeki kar marjlarının %7-%10 aralığında olması ama bu oran Türkiye turlarında %25 seviyelerinde olması yani kısacası 1 milyon Euro ciro yapan bir firmanın Türkiye'de kazandığı para 250 bin Euro. Bu rakamlara bakıldığında kim dönmek istemezki?


Asıl olumsuz neden ise Avrupalı halkın kafasında oluşmuş negatif Türkiye algısı ne yapılırsa yapılsın bir türlü Avrupa dışişleri Bakanlıkları halen ülkemize seyahati sigorta kapsamı dışında tutması bu negatif algının bir türlü belini kıramadığını gösteriyor.


Yapılması gereken Avrupa Bakanımızın yoğun diplomatik çalışmalar yaparak ülkemize uygulanan bu gizli ambargoyu yani 'Türkiye'ye seyahati sigorta kapsamı dışında' tutan bu ibareyi kaldırmak için yoğun bir diplomasi trafiğini başlatması olmazsa olmazsa olmazımızdır. Artık ortak paydaş demiyorum çünkü devlete ciddi veri aktaracak dinamik yapılar çökmüştür yada devletle kötü olmayalım diyerek kabuğuna çekilmiştir. Cumhurbaşkanımızın son Fransa ziyaretine Turizmin paydaşları gitmesi gerekirken neden gitmedi? Bilmem anlatabildimmi ?

Bu yazı 5666 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar