Buzlar Kralı: Kars
Gülcan Akdoğan

Gülcan Akdoğan

 • Instagram

Buzlar Kralı: Kars

07 Ekim 2017 - 05:44 - Güncelleme: 03 Nisan 2018 - 17:29

Bakmayın Buzlar Kralı dediğime her mevsim çok güzel. Daha geç bahar geliyor ve minik minik çiçeklerle bezeli oluyor. Efsane bir görüntü. Ama bu yazımda daha çok Kars' ın rüya gibi etkileyici olan kışından bahsetmek istiyorum. Adana gibi kara hasret bir coğrafyada yaşıyorsanız Kars' a bayılacaksınız. Ben son zamanlarda Feridun Düzağaç' ın Kül şarkısını ne zaman dinlesem kendimi Kars sokaklarında yürüyor gibi, ya da Ani Harabelerindeki Ebu Menucehr Camisinden Arpa çayına bakıyor gibi ya da Doğu express ten güzel manzaralar seyreder gibi hissediyorum; belki de şarkı ile şehrin hüznünü birleştiriyorumdur.  Halbuki klibi bir başka güzel yerde Kayseri'nin Hörmetli Köyünde çekilmiş yılkı atları kullanılarak.

Fotoğraf: Ayda Ucul Tokman

Kars'ta o kadar değerli şeyler var ki aslında haftalık tur bile yapılabilir. İlk olarak Ocaklı köyündeki Ani Harabelerinden bahsetmek lazım. 5  bin yıllık bir geçmişe  sahip olması, Tarihi İpek Yolu üzerinde bulunması, Ermenistan ile Türkiye sınırlarını belirleyen Arpa Çayı, İpek Yolu köprüsünün kalıntıları ve şimdi bir ölü sessizliğinde olsa da yüzyıllar boyunca farklı medeniyetlerin saygı çerçevesinde yaşadıklarını gözler önüne seren cami, kilise ve zerdüşt tapınağının yan yana bulunmaları bu antik şehri ziyaret etmeyi kaçınılmaz kılıyor.

Fotoğraf: Gülcan AKDOĞAN

Kars'ın merkezine gelecek olursak;  Anadolu ya gelen ilk evliyalardan olan ve "Her kim bu dergâha gelirse ekmeğini veriniz, inancını sormayınız" sözüyle bilinen Ebul- Hasan Harakani Türbesi ve camisi, 1918  yılında acı sahnelerin yaşandığı Ulu Cami ve Havariler Cami,  Beylerbeyi sarayı, Selçuklu Sarayı, Osmanlı Hamamları, Taş Köprü, şehir manzaralı Kars Kalesi, 40 yıl Rus işgalinde kalan Kars'ta Rusya'nın kuzeyindeki Baltık denizi kıyılarının mimari dokusunun şehre uyarlandığı Baltık mimarisinin muhteşem binaları gecesiyle ve gündüzüyle göz kamaştırıyor.

Fotoğraf: Gülcan AKDOĞAN

Bunlardan bazıları; Hekim Evi, Defterdarlık Binası, Aynalı Köşk. Beni en çok sarsan yerlerden biri de  Birinci Dünya Savaşı sırasında 90 bin askerin donarak şehit olduğu Allah u Ekber dağlarıdır. Tabi ki Sarıkamış dendiği zaman akla gelen bir başka şey ise ünlü kayak merkezidir. Her yıl inanılmaz bir turist akınına uğruyor diyebiliriz. Sarıkamış' a gelmişken birçok Türk filmine mekan olmuş Katerina Av Köşkünü ziyaret etmeden olmaz.

Fotoğraf: Faytoncu

Kars' ın hüzünlü bir şehir olduğundan bahsettim hep, biraz da eğlenelim. Eğlence diyince herkesin aklına Kafkas Gecesi geliyor.  O da muhteşem oluyor fakat benim en çok donarak eğlendiğim yer Ardahan sınırlarında olsa da 70 cm buz kalınlığına kadar ulaşan Çıldır Gölü. İnsanlar gerçekten üzerinde çıldırıyor atlı kızaklarla. Normalinden daha sıkı giyinmenizi tavsiye ediyorum gölün üzerine çıkmak için. Zira 1 dakika bile donmanız için yeterli bir süre. Müthiş bir zevk. Şüphesiz ki gölün üzerindeki başka bir zevk de buzları kırarak balık tutmak.

Fotoğraf: Ahmet Altıntaş

Bizim toplumumuzda bir şehrin sık ziyaret edilmesi için  tarihin, kültürün, eğlencenin yanında yeme içme kültürünün de sağlam olması gerekiyor. Kars belki de bütün özellikleri taşıyan nadir yerlerden biridir. Hatta Kars denince ilk akla gelen şey nedir diye sorsam, peynirrrrr dediğinizi duyar gibiyim. Sırf peynirleri ile ünlü bir köy olan Bogatepe' de Türkiye' nin ilk ve tek peynircilik müzesi var ve oldukça ilgi çekiyor. Doğal yönetemlerle üretilen Kars Kaşarı, Gravyer ve Molakan Peyniri en çok tercih edilenlerden. Yiyecek kültürü sadece peynirle sınırlı değil elbette. Tandırda Kaz Çekmesi, Haşıl, Hangel,  ve Piti gibi farklı lezzetleri olan enfes bir mutfağı var.  Restoran önerisinde bulunmak gerekirse; hem sahibiyle hem yemekleri ile rakipsiz tek yer diyebiliriz. Kars Kaz Evi' nin sahibi Nuran Özyılmaz gerçekten Kars için büyük bir değerdir. Kars'ın ilk kadın girişimcisi ve Kars'ı ve yemeklerini bütün dünyaya tanıtan değerli bir kadın.

Kars' a ulaşım oldukça zevkli. Uzun yolculukları seviyorsanız Doğu Express ile muhteşem kar manzaralarının tadını çıkarabilirsiniz. Ya da uçakla Ankara veya İstanbul aktarmalı olarak Kars Harakani Havalimanına inebilirsiniz. Uçaktan da eşsiz kar manzaralarını kuş bakışı görebilirsiniz. Tercih sizin ama bu kış daha fazla düşünmeden Kars turu rezervasyonlarınızı yaptırınız ve bu güzelliklerden mahrum kalmayınız. :)

Bu yazı 9702 defa okunmuştur .

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Hürü Yavuz
  2 yıl önce
  Gülcan yazıyı çok beğendim bu ne güzel bir anlatım. Buradayken bile Karas a tekrar gelişim geldi valla. Yolun açık olsun güzel kızım rehberim
 • Gülcan Akdoğan
  2 yıl önce
  Hürü hanım çok teşekkür ederim. Beğenmeniz beni daha da yazı yazmaya itti. Keyifli okumalar.

Son Yazılar