TÜRSAB BAŞKAN ADAYLIĞI HAKKINDA
Cemal Kızıltan

Cemal Kızıltan

CEMAL KIZILTAN

TÜRSAB BAŞKAN ADAYLIĞI HAKKINDA

26 Temmuz 2019 - 16:04 - Güncelleme: 26 Temmuz 2019 - 16:07

TURSAB seçimleri yaklaşıyor, haliyle adaylar ortaya çıkmaya başladı. Her TURSAB üyesinin kendi meslek kuruluşu içinde çeşitli görevlere talip olma hakkı var, bu genel geçer kural, ama bir de bu gibi makamlara aday olacak kişilerde aranması gereken, yazılı olmayan, ama olması tercih edilen kriterler var. Olayı kişilere indirgemeden, TURSAB başkan adaylığı kriterlerini ortaya koyalım ;

1.       Başkan adayı olacak kişi dünya vatandaşlığı değerlerine sahip olmalıdır.

2.       Temsil ettiği kurumun ve sektörün çıkarlarını her koşulda sahip çıkabilme, bu konuda mücadele etme ve sonuç alabilme kararlılığına sahip olmalıdır.   

3.       Önceki görevlerinde aklanmış, hakkında kamu davası açılmamış, TURSAB’tan nemalanmamış ve iyi bir sicile sahip olmalıdır.  

4.       Basiretli tacir olmalı, maddi açıdan yetersiz, sorunlu, ya da zaaf sahibi olmamalıdır.

5.       Büyük şirket ve benzeri işletmeleri yönetme bilgi, vizyon ve deneyimine sahip olmalıdır.

6.       TURSAB Başkan adaylarının işinde iyi olmaları yetmez, konusunda en iyilerden biri olmalıdır.

7.       TURSAB ve devlet kurumları ile göreve geldiği andan itibaren ticari, ya da siyasi siyasi çıkar ilişkisi olmamalı ve bu tarz işleri kendileri ya da yakınları adına takip etmemelidir.

8.       Dövize ve yabancı turiste ihtiyacı olan ülkemizi temsil etmek için iyi düzeyde İngilizce bilmelidir (İlave yabancı dil bilmesi tercih sebebidir).

9.       Prezentabl, iyi bir konuşmacı ve sektörü temsil edebilme kabiliyetine sahip olmalıdır.

10.   TURSAB Başkan adaylığı kişisel bilinirliğini arttırma, ya da karşısındakine ağzına geleni söylemek için kullanılmamalıdır.  

Bu kriterlerin bir kısmına açıklık getirmek isterim; TURSAB 400 Çalışanı ve 35 bölge yapılanması ile büyük ve değerli bir kurumdur. Başkanlığa aday olacakların büyük kurum yönetebilme pratiğine ve bilgisine sahip olması, kurumun sürekliliği ve geleceği adına önemlidir. Aynı şekilde yönetime sahip olan kişilerin hür ve bağımsız olması, kimselerin emanetçiliğini yapmaması, inisiyatif alabilmesi, herkese ve her kesime sağduyulu ve eşitlikçi yaklaşması, devlet protokolünü bilmesi ve kamu ile uyumlu çalışması gereklidir. Aynı şekilde dünya vatandaşı kriterlerine uygun olması önemlidir, çünkü TURSAB’a başkanlık edecek kişi yeryüzünde ve ülkesinde yaşayan insanların renk, dil, din, ırk ayrımı olmadan kendisini yaşadığımız gezegenin bir parçası olarak görmelidir. Evrensel değerlere açık ve dünyanın yaşadığı sorunları bilen, farklı kültür ve düşünce biçimleriyle uyumlu, esnek ve yeni koşullara adapte olma becerisine sahip olmalıdır. Çünkü bu koşullar turizm sektörünün olmazsa olmazıdır.

Üzülerek ifade etmek isterim ki, hali hazırda bu kriterlerin tamamına uyan bir aday yok, ancak, bunların içinde biri var ki arsızlık tavan yapmış. Senelerce TURSAB yönetiminde yer almış, borçlanmamıza etken olan pek çok kararın altına imzasını atmış, verdiği zarar yetmemiş, üstüne üstlük şimdi bir de Başkanlığa aday?! Yahu bu nasıl iştir, hakkında onca suçlama varken, bir önceki seçimde ibra edilmemişken bu ısrarın sebebi nedir? Kimse bana “TURSAB’ın mesleğimizin menfaati için” demesin adama o zaman bunca senedir aklın neredeydi diye sorarlar. Hepsini bırakın, diyelim bu arkadaş seçildi, ilk icraatının hakkındaki suçlama ve davaları yok etmek olmayacağına kim garanti edebilir? Bunca sene yönetiminde olduğu TURSAB sayesinde İstanbul ve Ankara’da aldığı işleri, sağladığı menfaatleri teker teker saymak istemiyorum, ama gerekirse memnuniyetle yaparım. Önce geçmişte yaptıklarının hesabını vereceksin, eğer aklanabilirsen o zaman adaylığını açıklayacaksın.

Sektördeki deneyimli kişiler de bu aday görünümlü arkadaşın perde arkasında kimin olduğunu, bu adaylık işlerinin nasıl ve neden tezgahlandığının da farkında, hepsi “Biz bu kuzu postundaki kurt filmini daha önce de görmüştük” diyorlar.

Sözün özü ; TURSAB son seçimden bu yana, artık birilerinin ekmek kapısı değil, tüm turizmcilerin ortak hak ve menfaatlerini korumak, kollamak, turizmi geliştirmek adına var olan bir kurum. Her kim aday olacaksa kendi lehlerine ve  menfaat çatışması doğurabilecek işlere niyetlenmesinler, artık hem sanık, hem hakim, hem de savcının aynı kişi olduğu, yönetimdekilerin TURSAB’dan nemalandığı dönemler geçti.

Cemal Kızıltan

Kurucu Moderatör

TURSAPNET

Yahoogroups/Facebook

Bu yazı 846 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar