Reklam
  • Reklam
Hizmet sektörü insansız olur mu?
Cemal Kızıltan

Cemal Kızıltan

CEMAL KIZILTAN

Hizmet sektörü insansız olur mu?

07 Kasım 2018 - 16:14

Geçen gün bir arkadaşım bana “Hizmet sektörü insansız olur mu?” diye sordu. Ona dedim ki; Olur, hem de bal gibi olur. Zaten hayat oraya doğru gidiyor. Internetin serbest uçuşa geçtiği, yapay zekanın katkısı ile akıllı makine ve sistemlerin at koştuğu günlerde hizmet sektörü de pekala insansız yürür. Zaten geleneksel turizm dediğin nedir ki; Tek dişi kalmış canavar. Biz hala analog kafayla “inceldiği yerden kopsun” edebiyatı yaparken alem çoktan dijitalleşti. Az kaldı, kısa bir süre sonra bilgisayarlar bizden daha akıllı olacaklar, çatır çatır işimizi elimizden alacaklar. Endüstri 4.0 nam teknolojik devrim, internet tabanlı ağ bağlantısı ile insanları, makineler ve üretim ile bir araya getiriyor. İnsanoğlu cep telefonundan kafasını kaldırmadığı için, karşısındaki ile gerçek zamanlı iletişim kurmayı dahi beceremezken, birbiri ile irtibatta olan, sürekli öğrenen, kendini geliştiren makinelerin bir süre sonra biz insanları işlerine engel olan parazit şeklinde değerlendirme olasılıkları çok yüksek.

 

Elbette bunları tasarlayan, üreten birileri var, üstelik bunlar öyle tipler ki bir sektörü tanımasalar, bilmeseler dahi o işte çok kısa bir süre içinde egemen olmayı başaracak kadar zeki ve becerikliler. Örnek vereyim; Düne kadar otomobil dediğin 1900’lerin başından beri aynı mantıkla üretilen, benzer enerji kaynakları ile hareket eden, kartellerin hakim olduğu bir vasıta idi. Sonra Elon Musk diye biri çıktı, Tesla adında bildiğin tekerlekli bir bilgisayar üretti. Elektrikle çalışıyor, sürücüsüz modelleri de mevcut, trafiğe takılmadan, en kısa sürede nereye ve nasıl gideceğini biliyor. Bu teknolojik devrim karşısında geleneksel otomobil üreticileri çaresizce debeleniyor, ama sayılı senelerinin kaldığının farkındalar. 

 

İşte bu arkadaşlar turizm sektörüne de el attılar, turizmle  alakaları yok, ama hepsi zeki, okumuş çocuklar, tüm gereksinimlerimizi, hayatı bilgisayara, hatta akıllı telefonlara yüklemişler; Kimi alemin aracını kiralıyor, kimi bırakınız Oteli, evinin odası, mağara ne bulursa yüklemiş sistemine, onları pazarlıyor, kimileri ürettiği roketlerle uzay turlarına başlamak üzere.. İlk kurban Acenteler olacak gibi duruyor; Siri varken Acenteye ne gerek var, söylüyorsun, her şeyi bir çırpıda hallediyor, hatta bırakın uçak biletinizi almayı, karşılayacağınız uçağın ne zaman ineceğini, varsa gecikmeyi bile önceden bildiriyor.

 

Klasik Acentecilik bitti biter ve kişiye özel tatil tasarımcılarının ya da (influencer) etki ajanlarının devri başlayacak. Tek yapacağınız üstünüzdeki giysilere erişim ve etkileşim izni vermeniz.. Birbiri ile konuşan sistemler, üstünüzdeki giyilebilir teknoloji ürünü giysilerden aldıkları verileri kullanarak sizi bünyeniz için en uygun klimalı tatil bölgelerine yönlendirecek.

 

Herşey zenginler için mi? Hayır, tatile gidecek vakti, ya da parası olmayanlar için “Yapay Seyahat Üretim Ajansları” hizmet verecek. Özel tatil danışmanınız sizin için arttırılmış gerçeklik yolculuğu senaryoları tasarlayacak ve üretecek, sizde başlığı takıp, koltuğa uzanmak suretiyle görmediğiniz yerlere gidecek, belki zamanda yolculuk edip, anneannenizin dönemindeki yaşamı deneyimleyecek, hatta olmayan dünyaları keşfedeceksiniz.


Otellerde Receptionist devri bitti, sizi 200 farklı dil bilen robotlar karşılayıp yönlendirecek, oda servisini yine robotlar halledecek. Hatta kahvaltıda, omletinizi robot aşçılar pişirip, servis edecek. Odalardaki elektrik düğmesi, TV kumandası, perde mekanizmaları filan tarihe karıştı. Yüklüyorsun Otelin aplikasyonunu, suyun sıcaklığı dahil her şeyi telefonundan yönetiyorsun. Hangi markadan, her ne özellikte bir ürüne ihtiyacın varsa telefondan sipariş edeceksin, 10 dakika sonra odandaki 3D yazıcıdan, istediğin şekilde üretilmiş diş fırçanı alacaksın, bedeli de bitcoin hesabından düşülecek.  

 

Kısacası evrimi aştık, teknolojik devrim çağındayız. Akıllı Oteller eski tesisler gibi tüketmeyecek, tersine enerji dahil pek çok şeyi kendi üretecek. Her Otelde bir üretim katı olacak, topraksız tarım teknolojisini kullanarak ve robot çiftçilerin nezaretinde sebze, meyva yetiştirilecek, etler özel kaplarda üretilecek, üstelik gerçek hayvandan üretilen etten daha ucuz olacak. Her türlü suyu arındırıp, defalarca kullanacağız.

İş kurmayı düşünüyorsanız kendinize “Gelecekte böyle bir iş olacak mı” diye sorun. Birkaç sene içinde mobil aplikasyonu olmayan iş kalmayacak. Akıllı telefonunu sadece sosyal medya ve fotoğraf amaçlı kullananların bırakın başarılı olmayı, gelecekte belki toplum içinde yaşama şansı bile kalmayacak.

 

Çok mu uçtum? Sanmıyorum, Çin’de, 3D yazıcıyla, 6 katlı bir ofis binası üretildi diyeyim ötesini siz düşünün..

 

Başka söze gerek var mı?

Cemal Kızıltan

NOT : Bir de iyi haber; Gelecekte vergi sistemi çevre denetimi amaçlı kullanılacağı için daha temiz bir dünya olacak.

Bu yazı 887 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar